• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
american ultra - nima nourizadeh
mike ile sevgilisi phoebe küçük bir kasabada son derece sakin bir hayat sürerken sıkıcı buldukları hayatları olağanüstü bir macerayla şenlecektir. mike yakın zamanda sevgilisine evlilik teklifi etmeyi planlarken mike'ı tanıyan kimsenin bilmediği bir sır her şeyi altüst eder. mike esasında hükümet için çalışan bir gizli ajandır ve üstleri tarafından güvenilirliğine gölge düştüğü gerekçesiyle etiketlenmiştir. mike, çalıştığı birim tarafından etkisiz hale getirilmeye çalışılırken phoebe'yi de yanına alıp peşindekilerden kaçmak için yollara düşer ve tüm becerilerini sergilemek zorunda kalacağı zorlu bir deneyime adım atar. aksiyon-komedi türündeki filmde başrollerdeki jesse eisenberg ve kristen stewart'a connie britton, walton goggins ve topher grace eşlik ediyor. filmin yönetmeni ise project x ile sinemaya adım atan nima nourizadeh.
 1. genel olarak beğendiğim, ama yine de çok bir beklentiyle izlememenizi tavsiye ettiğim filmdir. ben bir arkadaşımla beraber boş bir zamanımda öylesine izlemiştim. genel olarak sıkılmadım fakat ellerinde bu imkanlar varken çok daha güzel bir şey ortaya çıkabilirmiş diye düşünüyorum. jesse eisenberg adlı genç arkadaşımız filmdeki mike rolüne hakkıyla uyum sağlamış bence, izlemesi keyifliydi. kristen stewart ise beni pek tatmin etmedi açıkçası, üstelik filmi izleme nedenlerimden birisi olmasına rağmen. belki phoebe ismiyle de bağdaştıramamış olduğumdandır, phoebe diyince aklıma direk friends geliyor çünkü.

  !---- spoiler ----!

  film cia'nin 1950-1970 arasında yürüttüğü zihin kontrolü deneylerinden (bkz: mk ultra) esinlenerek çekilmiştir. şahsi fikrime göre konu gerçekten ilgi çekici ve merak uyandırıyor ama filmde bunu sürdürememişler. filmin sonunda konuyla ilgili kafada çok fazla soru işareti kalıyor. olayları mike ile beraber film ilerledikçe öğreniyorsunuz fakat olaylar biraz yarım yamalak ve üstünde fazla durulmadan işlenmiş, bir yerden sonra boşluklar oluşuyor konu örgüsüyle ilgili. ayrıca filmin bazı yerleri aşırı saçmaydı, koca kasabada şu birkaç eleman dışında kimse yaşamıyor mu? kristen stewart yine phoebe karakterinden çok kendisi rolündeydi.

  !---- spoiler ----!

  fazla bir beklenti içine girmeden, zaman geçirmek için izlemenizi tavsiye ederim, beğenme garantisi de yoktur. *