1. 1987 yılında alman commodore firması tarafından piyasaya sürülmüş oyun bilgisayarıdır amiga 500. Oyun bilgisayarı diyorum, zira deneysel ders çalışmalı ıvır zıvırlı bir kaç programın da kendisine hayrı olmadığı için öğrenciler tarafından zaten tercih edilmez, ancak veliler de itibar etmezdi.
  Zaten o dönem bilgisayar demek türk insanı için ayın oyun şeyler demekti, eve girerse çocuğun dersle filan alakası kalmayacağı için uzak durulurdu. (ayrıca çok pahalıydı).

  commodore, o dönemde piyasaya hakim olan 8 bitlik atari konsollarının hakimiyetini yıkıp geçmiştir. Gerek 8 bite göre geliştirilmiş o dönem için efsane grafikler, gerek daha geniş hafızalı oyunların hazırlanabilirliği, henüz emekleme döneminde olan video oyun piyasasını sallamıştır.
  Tabii ki günümüz grafikleriyle mukayese bile edilemeyecek kadar basitti, ancak bu basitliği oyun senaryolarının derinliği ve müziklerin kalitesiyle satılabilir hale getirmişti.
  Bitmap brothers, sensible software, infogrames, accolade gibi firmalar meraklısı için halen keyifle oynanabilen oyunlara imza atmıştır.

  Amiga 500’ün oyun piyasasında çok tutmasının en önemli sebeplerinden biri de oyun yazılımlarının çok kolay kırılabilmesi ve kopyasının kolaylıkla çıkarılabilmesidir. Muhtemelen Türkiye piyasasında amiga 500 orjinal oyun yok denecek kadar azdı. Mevzut oyunların tamamına yakını kopya sürümdü. Zaten bir oyunu kopyalamak için x-copy programına (disket) sahip olmak yeterliydi, sonra gelsin arkadaşlar arası oyunu çoğaltma şenlikleri.

  Amiga 500 oyunu kopyalayan dükkanlar doluydu piyasada. Giderdiniz elinizde disketle, abi şu oyunu alıcam derdiniz, disket üzerine yazdırılırdı oyun. Eve giderdiniz bir hevesle, oyunu takardınız amiga’ya.. sonra berbat ötesi bir oyun aldığınızı görür, x-copy programıyla disket üzerindeki programın bir kısmını silerdiniz. Dükkana geri giderdiniz, abi bu oyun bozuk çıktı bir daha kopyalayalım mı diye.. adam tekrar kopyalardı. Sonra yine evde aynı operasyonu uygular, tekrar giderdiniz dükkana. Abi bu oyun dosyası bozuk galiba yine çalışmadı, başka oyun alıyım mı.. derdiniz.
  Ehh adam da gavur değil ya, iyi hadi derdi. Başka oyun alırdık ücretsiz.

  Neyse konu dağılmasın, daha sonra daha kompakt bilgisayarlar çıktı piyasaya dos vb sürümlerin kolaylığı oyunuyu bu yöne çekti ve amiga tutunmakta zorlandı. Amiga 600 , amiga 1200, amiga 2000 vs çıktı ama olmadı.. bir kere elinizden kaydı mı toparlayamıyorsunuz.
  En son cd-32 ile cd’li konsol oyunu piyasasına girmeye çalıştı ama.. olmadı.. olamadı.. biz amigaseverleri yanına çekemedi. Biz halen yandan disketi takıp, her bölümde iki kez disket değiştirmeli oyunların aşığıydık. Bir moonstone oynardık mesela, şövalyenin karşısına her çıkan canavarda farklı disket takıp 2 dk yükemesini beklerdik.. bir lotus 2 alırdık, efsane giriş müziğine bayılırdık.
  Amiga’nın bu çığır açan oyun programlamasını daha sonra gelen firmalara da fayda sağladı. 29 nisan 1994 senesinde de commodore firması tamamen kapandı. Bize de amiga emulatörleri üzerinden eskileri yad etmek kaldı.

  dip not: mevcut futbol menejerlik oyunlarının atası sayılabilecek sensibble soccer, amiga 500 ve dos formatlarında yayımlanmıştı.