• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
anadolu'da roma hakimiyeti - gürkan ergin
roma, anadolu’ya resmen ayak bastığı mö 129’dan itibaren farklı kesimlerin katıldığı çok çeşitli isyan ve huzursuzluklarla baş etmek zorunda kalmıştır: bir ütopyanın peşinden gidenler, bir gecede 80.000 romalıyı katleden şehirler, korsanlar, haydutlar, araba yarışı takımlarının taraftarları, din adına öldürenler, bir sahte imparatorun ardına takılanlar.

elinizdeki kitap yaklaşık 700 senelik roma hâkimiyeti süresince meydana gelmiş bu olayları sebep ve sonuçlarıyla incelemenin yanında, roma’nın anadolu’da düzen ve sadakati sağlamaya yönelik uygulamalarını ortaya koymak amacını taşımaktadır. benzer çalışmalardan farklı olarak, ele aldığı uzun zaman dilimi ve geniş coğrafya vasıtasıyla okuyucuya kapsamlı bir bakış açısı sunmak da yine bu kitabın hedefleri arasındadır. okuyucu roma imparatorluğu’nun hem acımasız yönü ve idari başarılarına, hem de anadolu’nun fatihiyle mücadelesi ve kader ortaklığına şahit olacaktır.
 1. roma'nın anadolu'da kurduğu hakimiyeti esas alarak, eyalet topraklarında yürüttüğü tahakkümü inceleyen bir kitap. gürkan ergin tezini genişleterek güzel bir kitap sunmuş. kitaba giriş yaparken önce yöntemini, tarih yorumu ve anlayışını anlatmış. bence kitabın yöntemi önemli olan. bunu belirtmesi daha değerli kılmış kitabı. foucault'nun direniş ve isyan kavramlarıyla tarih çözümlemesine gitmiş. 60 sayfa kadar bu kavramları da açıklayarak metne hazırlıyor.
  kitap belli tarihleri kapsamıyor. roma'daki tüm halk hareketlerini de istiflememiş kitaba. roma'daki tüm hareketleri ciltlerce ancak anlatabiliriz zaten.
  yahudi, hıristiyan, pagan inançların kesişim merkezi olan anadolu bu isyan hareketlerine çokca tanıklık etmiştir. hareketleri imparatorlukça nasıl karşılandığı ve ne sonuçlar doğurduğuyla alakalı iyi bir kitap. ama hacminden dolayı ince karton kapak kullanışsız olmuş. ciltli şekilde yeniden basılır umarım.
  sezgi