1. modern türkiye cumhuriyeti tarihinde, bizden çıkmayıp da dünya ile entegre olabildiğimiz birkaç alan var ise, birisi de rock müziktir. sanmıyorum ki, yani bir iki nev-i şahsına münhasır afrika asya ülkesi hariç, dünyada hiç bir toplum dışarıdan aldığı bir ayrı dünya kültürü ile bu kadar entegre olabilsin, içselleştirebilsin.

    özellikle '80 öncesi, tüm dünyayı etkilediği gibi türkiye'yi de, eh biraz daha şiddetli etkileyen, sol adını verebileceğimiz özgürlük akımlarının müziğimizi etkilememesi düşünülemezdi. sol adına halkın üzerine biçilen ithal kavramlar hep biraz eğreti durdu. rahmetli ecevit'in estirdiği yerel rüzgar hariç (milliyetçilikle karışık), hiç bir sol kavram ithal hali ile memlekete uymadı. o sebeple veya bu sebeple, sol form altında olmadı işte, hep yerelleşti. kah halkçılık oldu, kah garibanlık, kah mazlumluk...

    bunun tek bir istisnası oldu: rock müzik. '70'lerin başına kadar uyduruk cover ve tamamen yabancı taklidi olan bu tür, bu ithal müziğe erişebilen şehirli sol gençliğin askerliklerinde, mücadelelerinde veya üniversite sıralarında anadolu ile tanışmasına ve kaynaşmasına istinaden memlekete özgü inanılmaz özgün bir hal aldı. aşık mahsuni bağlaması ile "darıldım darıldım" patlatırken sadece 6 ay sonra enfes bir uyarlama ile edip akbayram da patladıyordu, selda bağcan "ince ince bir kar yağdırıyordu" fakirlerin üzerine enfes bir saykodelik uyarlama ile. cem karaca anadolu'nun en ücra kahvelerinin, tarlalarının haykırışı olan oy babo'yu bildiğin modern bir konçerto haline getiriyordu. moğallar, dünyanın en özgün rock müziğini yapıyordu elektro bağlama, kaşık, tambur ve cümbüş ile. erkin baba bağlamayı doğrudan rock müziğin merkezine koyuyordu. dünyada hiç bir ensturman, rock müziğe dahil olup da formunu değiştirmeden bu kadar büyük bir derinlik kapmamıştır. arapsaçı arabesk midir? rock mı? kusursuz bir rock kaydıdır. şimdilerde karikatürize bir figür olan ersen ve dadaşlar'ın ersen'i karacaoğlan'ın "bir ayrılık bir yoksulluk bir ölüm'ünü öyle bir 9/8 lik rock formuna getiriyordu ki, dinleyenin dili düşüyordu.

    12 eylül, her şeyi yozlaştırdığı gibi maalesef bu özgün tarzı da yozlaştırdı. anadolu rock "daya türküye gitarı bateriyi salla gitsin" formuna girdi. bu çalanların değil, ülkenin problemi idi. sonra güldük tabii cem yılmaz'ın betimlemesine. gülünmeyecek gibi değildi ki? çünkü o da bizim gibi yozlaşmış haline denk geldi.

    neyse... yavaşça bitirelim konuyu, veya bir virgül koyalım... anadolu rock, dünya müzik tarihinde garb ile şarkın kusursuz birleştiği en nadide örneklerden birisidir. bunun türkiye'den başka yerde çıkması da mümkün değildi zaten. rock müziğe meraklı arkadaşlarıma '80 öncesi kayıtları mutlaka ama mutlaka dinlemelerini tavsiye ederim. oradaki muazzam derinlik ve felsefeyi gördüklerinde, bu müzik dalına bakışları da değişecektir.
  2. uyduruk bir müzik türü. rock bir kültürdür. daha iki yüz yıl öncesine kadar sıçtıktan sonra götünü taşa silen göçebe bir millet hakim anadolu'ya. kültür zamanla oluşur.