1. evet arkadaşlarım ilk duyduğunuzda kulağınıza ilginç gelebilecek bir yemek: ananaslı pilav. akşam ne yapsam diye düşünüp internete bakarken yabancı uyruklu bir sitede rastladım. yapımı gayet kolay ve en azından bizim çok hoşumuza giden bir yemek oldu. yapımını şöyle anlatayim:

  1- normal pilav yapımı
  pilavımızı yapıp ayrı bir yere koyuyoruz.

  2- dilediğiniz bir yağ ekleyerek soğanı ve sarımsağı kavuruyoruz. ( tarifte bu kısımda domuz kıyması ekleniyor. dilediğiniz et eklemesini sizde burada yapabilirsiniz. ben etsiz tercih ettim. ) soğan ve sarımsak (eklediyseniz et ) kavrulduktan sonra önceden doğradığımız kırmızı biber ve çarliston biberini tavaya koyuyoruz. kavrulma işlemi bittikten sonra bu karışımıda ayrı bir yere koyuyoruz.

  3- ananas işlemi
  tavada orta ateşte tereyağını biraz eritip önceden doğradığımız ananasımızı ekliyoruz. bunun süresini damak keyfinize göre ayarlayabilirsiniz. yinede çok kısa olmasın. mesela ben ananaslarda hafif kızarıklıklar görünceye kadar devam ettim ( yaklaşık 6-7 dk. )

  dördüncü ve en sevdiğim basamak
  hepsini karıştırmak. 1-2-3 basamakların hepsini karıştırıyoruz. tercihe göre ananasın ve kavurduğumuz sebzelerin dibinde biriken yağını süzerek karıştırma işlemini yapabilirsiniz, ben öyle yaptım.
 2. uzakdoğu, özellikle tayland mutfağına ait bir ana yemektir. bizim kültürümüzden farklı olarak yan yemek olarak sunulmaz. meyveli pilav gibi olan klasik sunumuna ilaveten, yarım ananas içine pilav doldurma yöntemi de olabilir ( yarım kavuna dondurma koyar gibi ama daha uç lezzetler ).
  ayrıca et ve ya kıyma yerine karides eklendiğinde bence daha hafif ve daha yenilesi oluyor.
 3. sağda solda durmadan denk geldiğim ton balıklı pilav reklamlarının etkisini henüz yeni yeni atıyorken bu başlığı görmem hiç de hoş olmadı doğrusu. benim açımdan en az ton balıklısı kadar berbat olacağı şüphesiz pilav.
 4. ilginç gelmeyen yemektir. fakat ananas pahalı ya kuru pilav yeter bana dedirten yemektir.
  psk34
 5. et sulusunu tavsiye ettiğim pilav türü.

  ananas ile et suyunu ben garip şekilde çok yakıştırıyorum.