• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
Yazar paul avrich
anarşist portreler - paul avrich
bu kitapta, ünlü rus entelektüelleri michael bakunin ve peter kropotkin'den hakkında çok fazla şey bilinmeyen bir çizme yapımcısı ve iyi bir konuşmacı olan j.w. fleming'e kadar anarşist harekete katılanları temsil edenlerin yaşamları ve kişilikleri inceleniyor. paul avrich, politik ve toplumsal adaletsizliğe karşı mücadelede anarşizmin önemli rol oynadığı bir dönemi anlatıyor. kitapta yer alan ve kendi içlerinde şaşırtıcı olan biyografiler, anarşist hareketin doruğuna ulaştığı 19. yy'ın sonu ve 20. yy'ın başlarında ortaya çıkardığı etkilerin daha fazla farkında olmamızı sağlayan güçlü ve önemli bir işlev görüyor.

"bu kitap... avrich'in amerika'da bir ideoloji olarak anarşizmin aykırılıklarını gücünü zayıflıklarını ve aynı zamanda sıra dışı ihtilafını ve bu haraketi temlis edenlerin karakterlerini açık ve net olarak ortaya koyduğu karma bir anarşizmin resmidir."
  1. paul avrich biyografik tarih konusunda çok yetkin bir yazar. anarşistler üzerinde çalışıyor genellikle. bu kitapta da dünyanın dört bir yanından anarşistlerin hayatını anlatıyor. haliyle daha sıkıştırılmış yazılar bunlar. derleme içinse gayet iyi bence. türkçe'deki tek örnek de denebilir. adını ilk kez duyduğum insanların hayatını okurken heyecanlandım. farklı bir geleneğe duyulan ilgi de denebilir çünkü anarşizm benimsenememiş düşüncelerden ülkemizde.
    sezgi