• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar Colin Ward
anarşizm - colin ward
erk karşıtı öncülerin farklı bir hümanizma idealiyle temellerini attığı anarşizm, muhalifleri tarafından çoğu kez uygulanması olanaksız bir siyasi program olarak eleştirilmiştir. oysa, anarşizmin kültürel açılımları ve bireyin salt özgürlüğü üzerine yaptığı özgün vurgu tüm canlılığını koruyor.

kropotkin'den chomsky'ye uzanan bu özlü soruşturma, türlü bakış açılarının harmanlandığı tarihsel ve teorik bir özet olmanın ötesinde, anarşist ideallerin tutarlılığını ispanya iç savaşı'ndan seattle'a dek türlü veçhelerde sınayan bir bütünlüğün aykırı, renkli, meydan okuyan resmini sunuyor.
 1. içinde, anarşizmin öncüsü olan ve olmayan insanlardan çok güzel alıntılar bulunduran ve anarşizmin tarihsel gelişimini insanı hiç sıkmayan, gayet net bir şekilde öğreten, ufak bir kitap.

  !---- spoiler ----!

  avi shlaim'in de belirttiği gibi:
  aşırılık ve yabancı düşmanlığına, bir yanda kendi kendisini haklı görüp öte yanda da düşmanı şeytana dönüştürme konusunda içsel bir eğilime sahiptir. ulusçuluk yanlısı bir politik gündeme hizmet etmesi için tarih genellikle yanlış aktarılır, hatta yaratılır.

  !---- spoiler ----!