• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
anatomy of a murder - otto preminger
michigan eyaletinin küçük kasabalarından birinde avukatlık yapan paul bieglar, suçun da pek yaygın olmadığı bu yerde tüm zamanını arkadaşlarıyla ya da çeşitli hobileriyle geçirmektedir. bir gün önemli bir mevkide bulunan tanınmış kişilik frederick manion'un karısından aldığı telefon onu ilginç bir vakaya dahil eder. frederick manion, bir cinayet suçunun tek şüphelisi olarak tutuklanmıştır. ancak ortada ilginç bir durum vardır. manion cinayeti işlediğini kabul edip suçunu inkar etmez, fakat haklı gerekçeleri olduğunu söyler. öldürdüğü adam karısı laura'ya tecavüz etmiştir ve suçu bu yüzden işlemiştir. çarkları bozuk adalet, kimin haklı olduğu şaibeli sayılabilecek bu zorlu davada nasıl bir neticeye varacaktır? (kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-117/)
 1. uzun adam james stewart'ın mahkeme temalı filmi. jimmy bu defa bir avukatı canlandırıyor ve karmaşık bir dava üzerine çalışıyor.

  mahkeme filmlerinden pek haz etmememe rağmen (12 angry men hariç) keyifle izlediğim bir filmdi. yalnız hep söylerim sonlara doğru beraber çay içtikleri bir sahne var olmasa iyiymiş. böyle müthiş bir film yapıp çocuk oyunu gibi çay içirmişler kadına.
 2. toplam iki buçuk saatlik, sanırım son bir buçuk saati tamamen duruşma salonunda geçen mahkeme filmi. dahası siyah beyaz, yılı 1959...ama hiç sıkıcı değildi, bir an bile.

  değil 12 angry men, ikinci üçüncü sınıf mahkeme filmlerini bile seve seve izlediğimden çok beğenmiş de olabilirim. hikayesi iyi, ironiler güzel, diyaloglar sağlam...az biraz caz da var...daha ne olsun.

  filmin sonu yeni bir ikili doğmuş ve devam filmleri gelir hissi yaratıyor ama tercih edilmemiş sanırım. filme ilişkin tek keşke buydu benim için.
  mesut