• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.39)
anayurt oteli - ömer kavur
küçük bir anadolu kasabasındaki anayurt oteli'nin yalnızlıktan kurtulamayan otel müdürü katibi zebercet (macit koper), birbirine benzeyen sıradan olaylar içinde iç dünyasındaki fırtınaları dizginlemeye çalışan biridir. günün birinde, bir gece vakti ankara treni ile gelen güzel ve gizemli bir kadının (şahika tekand) her zamanki müşterilerin arasına katılması onun tekdüze yaşamını hareketlendirir. zebercet, gelişinin ertesi gününde, bir hafta sonra geri geleceğini söyleyip otelden ayrılan bu kadın müşterisini takıntı haline getirince bu meçhul kadın, ister bir anı ister hayalet olsun, zebercet’e ve otele musallat olur. zebercet kadının odasını aynı şekilde korur, her gün o odaya giderek kadınla yaptığı konuşmaları defalarca tekrar eder. o odada herhangi bir şey değişirse kadının bir daha geri gelemeyeceğinden korkar. sabahları oteldeki müşterileri uyandırdıktan sonra, o odaya uğrayıp sanki kadın içerdeymişçesine kapıyı tıklayıp onu uyandırmaya çalışır; onun içeriden kendisine seslendiğini hayal eder.

zebercet bu ezici yalnızlığını filmler, horoz dövüşleri ve hizmetçisi zeynep'e (serra yılmaz) sarkıntılık yaparak hafifletmeye çabalar. meçhul kadınla tek bir geceye sığan tanışma, onun beklentisini günler boyu ankara treninin gelişine bağlar. ama beklenen gizemli kadın hiçbir zaman gelmez. yalnızlıkla örtüşen duygusal açlığı, temizlikçi kadının odasında cinsel bir saldırıya neden olur. zebercet zaman içinde her şeye yabancılaşır, oteli kapatır ve görünüşte tekdüze fakat içdünyası gelgitli bir hayat yaşamaya başlar. iç dünyasındaki fırtınalara, özlemlerine ve yalnızlığına çare bulamayınca kendini asmayı planlamaya başlar ve anlamını yitirmeye başlayan yaşamı hazin bir sona doğru sürüklenir.
 1. anayurt oteli, yönetmenliğini ömer kavur'un yaptığı, başrollerinde macit koper, şahika tekand, orhan çağman ve serra yılmaz'ın rol aldığı 1986 yapımı bir filmdir. film yusuf atılgan'ın aynı adlı eserine dayanılarak ömer kavur tarafından senaryolaştırılmıştır.

  çekimleri nazilli'de yapılan anayurt oteli çeşitli zamanlarda yapılan anketlerde pek çok defa en iyi 10 türk filmi içinde yer almıştır.

  1980 yılında gerçekleşen 12 eylül darbesi'nin türk sinemasında yaptığı büyük değişikle siyasal toplumcu sinema ortadan kalkmış, yerini bireyi anlatan edebiyat uyarlamaları almıştı. anayurt oteli bu öncü 'karakter çalışması" filmlerinin ilki ve en önemlisidir. filmde macit koper'in oynadığı zebercet de bu karakterlerden en derin biçimde işlenmiş olanıdır.
 2. ömer kavur'un en iyi filmlerinden biri bence. rüyalar, simgeler ve nesnelerle eylemlerin gizli anlamları aracılığıyla zamanın geçişini anlatır anayurt otelinde. elbette yusuf atılgan böyle bir roman yazmasaydı böyle bir film de olmazdı.
 3. karanlık ve kasvetli yapısıyla kendine hayran bıraktıran yada açık ara nefret ettiren cinsten film. yusuf atılgan'ın öyküsünü filmini çekmek de ayrı bir cesaret örneği. kitap zebercet'in düşüncelerinden ibaret olsa da film genel olarak diyalog ve sessizlik üzerine kurulu. macit koper dünya'ya zebercet karakterini oynamak üzere gönderilmiş gibi. filmi kurtaran en büyük etken de macit koper'in sakin ifadesi. bizim gibi tabuları bol olan toplumlarda yüzlerce zebercet bulunabilir. yusuf atılgan bugün inci sözlük başından ayrılmaz, çözümlemelerini oradan yayardı. filmden ufak notlar, biraz spoiler içerir;

  -pazarda dua edilen sahnede zebercet'in durumu sallamaması diğer taraftan insanlara saygısı nedeniyle hareket etmeden sağını solunu gözlemlemesi
  -berberde traş olduğu sahnede televizyonda the cure şarkısı çalması
  -otelde kalanların listesini karakola götürdüğünde polisin durumu umursamaması; kendisi için önemli bir ayrıntı ve dikkat ettiği husustu. kendisini değersiz hissetmesine neden oldu sanki
  -daha önce para ödemeden ayrılan bir müşterinin yeniden otele gelmesiyle parayı peşin istemesi işini iyi yapan bir işletmeci olduğuna dair önemli bir ayrıntıydı
  -intihar ettiği sahnede nezaketi elden bırakmaması, geçtiğimiz günlerde elinde şarap kadehi ile intihar eden genci anımsattı, (bkz: mehmet pişkin) intihar eden genç de sigaranın külünü dökmek üzere küllük arıyordu, 5 dk sonra hayatını sonlandıracak bir insan için külün yere dökülmesi ne kadar önemli olabilirdi ki?

  tabuları olan bir toplumuz dedik, insanlar metroda bile başkasının sıcağı sıcağına kalktığı koltuğa oturmayabiliyor, gerekçe poponun sıcaklığı geçiyor. enerji iletimi gibi ilginç bir anekdot. zebercetin de ruj izlerine takılması, havluyu öpüp koklaması olağan hareketler. gecikmeli ankara treniyle kadın var ilk sahnede kendini hayran bıraktıran film boyunca gizemini koruyan. güzel öykü güzel film.
 4. adım zebercet
  oysa ben sizinkini bilmiyorum
  gecikmeli ankara treniyle geldiniz 3 gün önce
  kaydınızı yapamadım, adınızı söylemediniz
  döneceğinizi biliyorum gittiğiniz köyden
  hacı rahmanlı'dan
  bir haftaya kadar dönerim dediniz.
 5. her ne kadar başarılı bir uyarlama olsada etki olarak kitabın gerisinde kalan bir film.
 6. filmde jan cloud wan dame da kendine yer bulmuş :) efsane türk filmi.
 7. turk sinemasinin en bunalim filmlerinden birisi.
 8. 5-16 nisan arası yapılacak olan 36.istanbul film festivali "türk klasikleri yeniden" bölümü içerisinde restore edilerek izleyiciye sunulacak olan filmdir. yani film 30 yıl sonra yeniden izleyicisiyle buluşacak. merakla beklemedeyiz.