• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
androidler elektrikli koyun düşler mi - philip k. dick
rick deckard, yatağının yanındaki uyarıcının otomatik sinyalinin yaydığı tatlı ve küçük bir elektrik akımı tarafından uyarıldı. şaşkınca yataktan kalktı. önceden uyarılmadan kendini uyanık bulması onu daima şaşırtırdı. rengârenk pijamasıyla ayakta gerinirken, yatakta karısı iran; gri ve donuk gözlerini aralayıp söylendi ve yeniden kapadı. 'penfield'ını çok hafif kurmuşsun, ' dedi rick. 'onu tekrar kurduğumda kolayca uyanabileceksin ve rick karısının yanına oturarak ona doğru eğildi ve yumuşakça anlatmaya çalıştı.: 'eğer akım gücünü gerektiğince yükseltirsen uyandığına memnun olursun. tüm sorun bu. şayet c'ye kurarsan sınırı aşmış olursun ve bu tıpkı bende olduğu gibi bilincin oluşmasını engeller.' rick dünyayla barışık olduğu için kendi ayarı d'deydi. karısının çıplak ve solgun omzuna yavaşça dokundu.
 1. fikir güzel, mekan güzel, ama olmamış. kurgu gayet güzel ilerliyor, sarıyor ancak sonu bağlanamıyor. hiç zorlanmadan tak tak android indirmek de uçuk biraz.

  *ancak tavukkafa'nın yalnızlığını, insanlar tarafından göremediği ilgiyi androidlerden görmesini insanlığa yöneltilen doğru bir suçlama. kendine arkadaş bulamayan bir insanın doğan umutlarını da köreltirler.

  *kitabın ilk 15 sayfasındaki duygudaşlık kutusu fikri insanların şimdiki yaşayışından da kesitler gösteriyor. insanlar hiçbir zaman doğal hisleriyle yaşamıyorlar, sürekli kendilerine yapay hisler uyduruyorlar. acı çekmiş görünmek istiyorlarsa buna bir kılıf uydurup size neden acı çektiğini söyler, yahut öfkelilerse bunun nedeninin aslında tamamen içi boş şeylere dayanan sebeplerden doğduğunu söylemek istemezler de buna mantıklı bir neden uydurmaya bakarlar. mutlu olmalarına sebep ararlar, asılsız bir mutlulukla yaşamazlar.

  *bir de altırkbeş yayın'dan tiksiniyorsanız durun, daha hiçbir şey görmediniz. kitap boyunca elimden kalem üç saniye düşmedi yanlışların altını çizmekten. her sayfada istisnasız en az 2-3 yazım hatası var. yazıma aşırı takıntılıyım ve yanlış yazan oldu mu sövmeden geçmem. sıkı durun çünkü bu 289 sayfalık kitapta:

  ki'lerin yazımı: 5
  de/da: 19
  diğer: 6
  şapkalar: 57
  tırnak işaretleri: 46
  nokta-virgül vs.:17
  eksik kelime: 1
  gereksiz kesme işareti: 5
  fazla/yanlış kelime: 49 ve
  sayfa numarası ile ilgili 5 olmak üzere

  toplam:210

  yazım hatası var. bakmayın bu sayıya ben bazen illallah edip bıraktım kalemi. ilk kez okuyacaklara tavsiyem: başka bir yayınevinden okuyun. kitap da pek iyi değil isterseniz boşverin.
 2. var olmak ile canlı olmak arasındaki nüansı sorgulatır.