1. yaklaşık üç buçuk milyar yıl sonra samanyoluyla çarpışacak olan komşu gökadamız. 2,5 milyon ışık yılı uzaklığında ve saniyede 120 km hızla tarafımıza yaklaşıyor.

    ayrıca 1 trilyon civarı yıldıza ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir.
  2. 1918'de, astronomiye merak saran oxford üniversitesi öğretim görevlisi hubble, muazzam boyuttaki yeni mount wilson teleskopunu kullanarak leavitt adlı kadın astronumun ünlendirdiği yıldızlardan birini bulmaya çalıştı.

    bu yıldız çok özeldi: gökyüzünde tek başına değil, o zamanlar andromeda nebulası olarak bilinen bir gaz bulutu içindeydi. hubble ölçüm için leavitt'in uzaklık ölçme cetvelini kullanınca şaşırtıcı bir gerçek le karşılaştı: yıldız ve aslında içinde bulunduğu nebulanın tümü bizden o güne kadar ölçülememiş bir uzaklıktaydı.

    bu nesnenin galaksimizdeki bütün yıldızlardan daha uzak olduğunun fark edilişi ile oyunun kuralları değişti. bu nebula bir gaz bulutu değildi, bizden sayısız ışık yılı uzakta olan, tümüyle ayrı bir galaksiydi.

    bunun üzerine andromeda nebulası, andromeda galaksisi'ne dönüşmüş oldu.
  3. adını, mitolojide (bkz: cepheus) ve (bkz: cassiopeia) 'nın kızı olan prenses (bkz: andromeda) 'dan almaktadır. andromeda gibi, cepheus ve cassiopeia'nın da adları birer gök cismine (takımyıldız) verilmiştir.