• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
angela's ashes - alan parker
1935 yılında brooklyn’in irlandalı göçmenlerin yaşadığı kesimindeki ucuz kira evlerinden birinde yaşayan alkolik bir baba, hasta bir anne ve dört küçük çocuk, yoksulluk yüzünden yeni dünya’da; amerika’da daha fazla kalamayarak anavatanları irlanda’ya dönerler. özgürlük anıtı’na ‘merhaba’ yerine ‘elveda’ diyen tarihteki ilk ve tek irlandalı aile olarak açlığın, işsizliğin ve sefaletin kol gezdiği 1930’ların irlanda’sında zorlu bir yaşam mücadelesi vereceklerdir.
  1. (bkz: angela'nın külleri - frank mccourt) kitabinin film uyarlamasidir. hikaye yazarin kendi hayatta kalma mucadelesini anlatir ve otobiyografi ozelligi tasir.

    ogretmen lisesi yillariminda okumak icin kutuphanede sira beklemistim bu kitap icin. frank mccourt egitim dunyasi icin onemli bir kisilik ve ogretmen isimli kitabi bircok egitimciye yol gostermistir.

    kitabin film uyarlamasi oldugunu bilmiyordum ve bir yaz gecesi, tutmayan uykumun etkisi ile uzaktan kumanda ile kanallari dolasirken trt 2 de (trt'nin trt oldugu yillar tabi) gorup izlemistim. kitaptan aldigim tadi almistim ama irlanda'nin karanlik yillarini bu sekilde hayal etmemistim. bir domuz kafasi icin saatlerce sirada beklemeleri, irlanda'da patetesin onemi, cocuklari icin fedakarlik yapan anneleri...ve savrulan angela'nin kulleri.