• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
animal farm - joy batchelor, john halas
hayvanların yönetimi ele geçirdiği bir çiftliği anlatmaktadır. mr. jones'un sahip olduğu bu çiftlikte hayvanlar bakımsızlık, az yem verilmesi ve çok çalıştırılmaları gibi gerekçeler nedeniyle major adlı bir domuzun önderliğinde isyana karar verirler. bir süre sonra insanları çiftlikten kovmayı başarırlar ve kendilerine göre kanunlar yaparlar.

buna göre "iki ayaklılar kötü, dört ayaklılar iyidir"; yani insanlar hayvanların tek düşmanıdır ve bütün hayvanlar eşittir. insanların yataklarında hayvanların yatması yasaktır ve hiçbir suretle hiçbir hayvan diğer bir hayvanı öldürmeyecektir...(unutulmazfilmler.co)
  1. george orwell'in hayvan çiftliği kitabının uyarlaması, 1954 yapımı yaklaşık 72 dakikalık çizgi film. izlemeden önce, yapım yılı ve o zamanki çizgi film teknolojisi açısından bir "acaba" yaratsa da bu durumun rahatsız etmeyeceği kadar başarılı bir yapım olmuş.
  2. hayvan çiftliğinin 1954 yılında çıkan ingiliz yapımı çizgi filmi.

    kitaptan aldığım tadı vermedi elbette. ama taa 1954 yapımı olduğunu düşünürsek ortalamanın üzerinde bir uyarlama sayılabilir. keşke yeniden daha kaliteli şekilde animasyon olarak yapılsa.