1. özgün hali anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az olan ve bir türlü doğru olarak söylenemeyen kafiyeli - tamlamalı, tekerlemeli deyimin yanlış söylenimlerinden bir tanesi.
    bir toplantı, sohbet, konuşum, tartışma, hitap esnasında bu deyimi söyleme gafleti içinde bulunmuş kişiyseniz, sosyal statünüz, mesleğiniz, genel kültürünüz ne olursa olsun,

    " anlayana davul zurna az, anlamayana davul zurna saz ??!! ıııhh yok anlayana sivrisinek az anlamayana davul zurna çok ??!! yok bu da olmadı, anlayana davul sivrisinek saz anlamayana zurna azzz mı yyydııı ?+^'^ amaan işte, anlamayana sivrisinek var anlayana davul zurna az !!?? öfff neyse siz anlayın işte"

    diyerek sıçmanız pek muhtemeldir. tüm karizmanız reset çeker, mavi ekran verirsiniz, toplum içerisinde madara - kepaze olursunuz maazallah. hele bir de yukardaki örnekteki gibi düzeltmeye çalışırsanız yandığınızın resmidir. çabaladıkça iş boka sarar, çırpındıkça batarsınız, çözmeye çalıştıkça düğümlenirsiniz. bir kere yanlış söylediniz ve fark etttinizmi hemencecik konuyu laf kalabalığına getirip karambolden yararlanıp işin içinden ayıktırmadan çıkmanız hayati önem taşır.
    aksi taktirde bu deyim ne bilim adamı tanır, ne siyasetçi, ne edebiyatçı, ne şah, ne padişah tanır güreşi önde götürseniz bile sizi bir anda kündeye getirir, domaltıp alacağı puanı alır, bırakır.