anne frank

Kimdir?

anneliese "anne" marie frank (12 haziran 1929 - şubat 1945), ilk yahudi kadın yazar.
almanya'daki yahudi soykırımının simge isimlerindendir.

babası otto frank bir banka görevlisiydi. 1929 büyük buhran'ı ile işleri kötüye gidince 1933 yılında iş ilişkilerini kullanarak hollanda'ya gitmenin bir yolunu buldu. adolf hitler'in hollanda'ya girmesiyle birlikte, buradaki yahudilere almanya'daki gibi kısıtlamalar getirilir. ablası margot'la birlikte sadece yahudilerin okuduğu okulda eğitim almaya başlar.

yahudilerin kendi işlerini kurmaları ve işletmeleri yasak olduğu için babası işlerinin başına yakın bir dostunu geçirir. temmuz 1942'de anne'nin ablası margot'a bir celp gelir ve ss merkezine çağırılır, yahudi olarak işaretlenir. anne frank, 14 yaşındayken otto frank'ın prinsengracht'taki ofis binasının arkasında bulunan gizli bölmede saklanmaya başlar. beraberlerinde yakın dost oldukları 4 kişi daha vardır. burada bir hapis hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını otto frank'ın sekreteri miep gies sağlar. on üçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir ajandayı günlük olarak kullanmış ve saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır. yazdığı yazılar kitty adında birine ithafen yazılmıştır. iki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.

frank ailesi ve diğer aile trenle polonya'daki auschwitz toplama kampına gönderilir. bir süre sonra anne frank ve diğer ailenin üyeleri farklı toplama kamplarında ölürler. aynı yılın sonbaharında anne frank ve ablası margot bergen-belsen kampına gönderilirler. margot ve anne tifüsten ölür. auschwitz'de kalan baba otto frank, kızıl ordu'nun gelmesiyle kamptan kurtulur. baba frank'ın elinde, eski sekreteri miep'in kendisine ulaştırdığı anne'nin günlüğü vardır ve bu günlüğü defalarca okur. sonra bir kopyasını profesör bir arkadaşına gönderir. yakın çevresinin baskısıyla da günlüğünü yayımlamaya karar verir. ilk olarak 150 bin adet basılır. bu baskıyı daha birçok baskı takip eder. 60 dile çevrilmiş ve en çok satanlar listesine girmiştir.
  1. "annem, bayan van daan ya da diğer kadınlar gibi yaşamak istemiyorum. sadece gündelik basit işlerini yapıp duruyorlar ve sonra unutuyorlar. bir koca ve çocuklardan daha fazla şeyler istiyorum. hiç tanımadığım insanların hayatına bir şeyler katmak istiyorum. öldükten sonra bile yaşamak istiyorum..."

    (bkz: anne frank'in hatıra defteri - anne frank)
  2. yaşasaydı çok güzel yazılı eserler bırakacaktı. elimizde bir tek günlüğü kaldı.