• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
annie hall - woody allen
new york'lu komedyen yazar alvy singer (woody allen) aşkın peşinden gitmek istese de, yaşadığı entellektüel ortamda aradığını bulabileceği konusunda oldukça umutsuzdur. en az kendisi kadar nörotik olan şarkıcı annie hall (diane keaton) ile tanışması ise önyargılarını sona erdirir. yoğun olduğu kadar farklı olan bir ilişki yaşamaya başlarlar. annie hall'u etkileyici kılan, aşk üzerine öncekilerden farklı şeyler söylemeye çalışması. komedi ve romantizm karışımı film, 70ler de gezinmek isteyenler ya da klişe aşk tasvirlerinden sıkılmışlar için iyi bir alternatif.
 1. woody allen'ın yalandan entelektüellerle bunuel'e yakışır nitelikte alay ettiği 1977 yapımı film. aslen kadın-erkek ilişkileri üzerine bir film olmasına karşın allen bu filminde, satır aralarında, eteğindeki taşları bir bir döker, hemen her tip entelektüel geçinen insan nasiplenir bu taşlardan. en iyi film dahil olmak üzere 4 akademi ödülü kazanan filmde woody allen'a, diane keaton eşlik etmiştir.
 2. woodsman'ın kesinlikle en iyi filmi. oyuncunun film esnasında kamereya bakıp seyirci ile konuşma tekniği bu filmden çıkmadır. o yüzden sinema tarihinde de iz bırakmıştır. bir kaç söz var aklımda filmden, onları yazmasak olmaz.

  "ilişkiler köpek balığı gibidir, ilerlemezlerse dibe vururlar"

  "benden hoşlanabilecek bir kadını ben istemem"

  özellikle son madde çok düşündürücü.