• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
anomalisa - charlie kaufman, duke johnson
anomalisa, charlie kaufman ve duke johnson tarafından yönetilen ve senaryosu kaufman tarafından yazılan 2015 amerikan yapımı stop-motion yetişkin animasyonu romantik komedi-drama filmi.

koca ve baba olan ve "how may i help you help them?" adlı kitabın yazarı olan michael stone sıradan bir hayat yaşamaktadır. müşteri hizmetleri uzmanlarından oluşan bir toplantıda konuşması olduğu için cincinnati'ye bir iş gezisine gider ve fregoli otel'ine yerleşir. orada, hayatının aşkı olabilir ya da olmayabilir akron pişmiş mallar satış temsilcisi mütevazı lisa'yı görür ve umutsuzluklarından mümkün bir kaçış keşfettiğine şaşırır.
 1. önce referanslarımızı sıralayalım. charlie kaufman being john malkovich, human nature, adaptation, confession of a dangerous mind ve eternal sunshine of the spotless mind senaristi.

  animasyon işlerden pek anlamasam da, bu işin teknik kısmına değinmeden olmaz, stop motion animasyonda kuklaların hatları ve hareketleri hem çok gerçekçi hem de çok akıcı. sadece sevişme sahnesi için 6 ay gibi bir süre uğraşılmış olması ortadaki emeğin en büyük kanıtı.

  abartmış mı olurum, olayım, tek kelime ile mü-kem-mel bir animasyon. daha ilk dakikadan 'sesler' üzerinden yaptığı oyunla kendine bağlayan, devamında da derdini çok sade ve aynı zamanda çok vurucu bir şekilde anlatabilen bir iş olmuş. on numara beş yıldız.
  mesut
 2. animasyonun radikalce alınmış teknik kararları * * filmi içine alacak mahiyette önemli görünsede senaryo ve yönetimde charlie kaufman'ı görmek dikkatli seyircilerde beklentilerin muhayyileleriyle orantılı bir şekilde artmasına neden olacaktır şüphesiz. açıkçası bu denli ön plana itilmiş teknik detaylar filmin kurgusuyla beraber o kadar sade ve içselleştirilmiş bir niteliğe bürünüyor ki Michael Stone karakteriyle kendisi arasında birazcık benzerlik yakalayabilen seyirci, film hakkında çok güzel şeyler düşünür diye tahmin ediyorum. zaten kritikler de bunu gösteriyor.

  unutmadan, bu bir yetişkin animasyonudur.
  sde