• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
anthropoid - sean ellis
ikinci dünya savaşı süresince alman işgali altında kalan çek cumhuriyeti'nde bir grup direnişçinin ss generali reinhard heydrich, nam-ı diğer prag kasabı'nı ortadan kaldırmak için giriştikleri operasyonu anlatan gerçek olaylara dayanan film, sean ellis'in elinden çıkmış ve bu etkileyici filmin başrollerini cillian murphy ile jamie dornan paylaşmıştır.
 1. ikinci dünya savaşı'nı çek ve slovak direnişçilerin gözünden anlatan sürükleyici bir film. bu savaş içinde irili ufaklı milyonlarca hikaye barındıran bir felaket olmasına karşın günümüze kadar dar bir çerçevede beyaz perdeye aktarılmıştır. bu bakımdan, filmin doğu avrupa halklarının acılarına, korkularına ve çabalarına çevirmesi takdire şayan.

  casusluk filmlerini sevenlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. zira film karakterlere teker teker odaklanmaktansa, 1942 yılında hayata geçirilen anthropoid operasyonu'nu merkeze alıyor ve bu operasyon çevresindeki insanların yaşadıkları açmazları, operasyonun öncesini ve sonrasını izleyiciye başarıyla aktarıyor.
  pinot
 2. prag kasabı olarak anılan, 1 yıl içinde on binlerce insanı katletmiş general reinhard heydrich'in hayatının bir bölümünü de anlatan, ingilizlerin eğitim verdiği küçük direnişçi çekoslovakya ekibinin yaptığı operasyonu tüm çıplaklığıyla anlatan 2016 yapımı filmdir. cashback filmiyle akıl okşayan sean ellis'in en başarılı filmidir bana göre. hem tarihe yaslağı sırtına gerçek argümanlarla dolu yastıklar dayaması hem de jozef gabcik rolüne cillian murphy'yi koymasıyla takdirimi kazandı.

  film genelgeçer "nazilerin hepsi ciğersiz adamlar" tabusunu yıkma amacı gütmüyor, evet ama heydrich'i de şeytan mertebesine oturtmuyor. tarihten de bildiğimiz bir ayrıntı olduğu için yazmamda sıkıntı yok şunu: aslında bu operasyon bizzat adolf hitler'e yapılacaktı. ancak hem prag'dan berlin'e gitmek mümkün değildi hem de heydrich'in prag'dakilere çektirdiği zulmün çerçevesi çok genişti. hedef olarak heydrich'i almak, çekoslovakya direnişçileri için milliyetçiliklerinden ve kendi halklarının çektiklerinden ileri geliyordu. eğer bu operasyon istenilen başarıyla tamamlanabilmiş olsaydı, sıra hitler'e de gelebilirdi çünkü anthropoid'den sonra diğer operasyonun hitler'e yönelik olması planlanıyordu.

  filmden çok uzaklaştım, geri döneyim. heydrich'in canlandırılması birçok çevrede (özellikle almanlarda) halâ daha tahammül edilemeyen bir şey. bunun en iyi örneği hans litten'in yaşadıkları ve almanların bu konu hakkında da hiçbir şey konuşmamasıdır, araştırabilirsiniz. bu yüzden, bu film almanya içinde hemen hemen hiç tutmamış ve kısa süre sonra da vizyondan kaldırılmıştı. cillian murphy'nin gabcik rolü fazlasıyla gerçekçi olmuş. senaryoya bağlı kalmadığı anların çokça olduğunu düşünüyorum ben. kendisinin irlanda aksanı filmde hemen hemen hiç göze batmıyor. filmin tek eksiği, baştan sona bütün konuşmaların ingilizce olması olabilir. çok takılmamak lazım buna da.

  nazi almanya'sının hitler ve himmler'den sonraki en büyük figürünün hayatıyla ilgileniyorsanız, wannsee konferansı'ndan birkaç ay sonra yaşadıklarını merak ediyorsanız, çekoslovakya direnişinin tarihe halâ tam olarak kazınamamış halini 2 saat boyunca sıkılmadan öğrenmek istiyorsanız izlemenizi öneririm. fragmanına falan hiç bulaşmadan filmi edinip izleyin bence, zira fragmanda filmin bütünü hakkında ağır spoilerlar var. keyfinizi kaçırabilir. açın, izleyin en iyisi.