• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
anthropoid - sean ellis
ikinci dünya savaşı süresince alman işgali altında kalan çek cumhuriyeti'nde bir grup direnişçinin ss generali reinhard heydrich, nam-ı diğer prag kasabı'nı ortadan kaldırmak için giriştikleri operasyonu anlatan gerçek olaylara dayanan film, sean ellis'in elinden çıkmış ve bu etkileyici filmin başrollerini cillian murphy ile jamie dornan paylaşmıştır.
  1. ikinci dünya savaşı'nı çek ve slovak direnişçilerin gözünden anlatan sürükleyici bir film. bu savaş içinde irili ufaklı milyonlarca hikaye barındıran bir felaket olmasına karşın günümüze kadar dar bir çerçevede beyaz perdeye aktarılmıştır. bu bakımdan, filmin doğu avrupa halklarının acılarına, korkularına ve çabalarına çevirmesi takdire şayan.

    casusluk filmlerini sevenlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. zira film karakterlere teker teker odaklanmaktansa, 1942 yılında hayata geçirilen anthropoid operasyonu'nu merkeze alıyor ve bu operasyon çevresindeki insanların yaşadıkları açmazları, operasyonun öncesini ve sonrasını izleyiciye başarıyla aktarıyor.
    pinot