1. antipsikotik ilaçların başlıca kullanım alanı şizofreni ve diğer psikotik bozukluklardır. şizofrenide temel bozukluk, beyinde dopamin fazlalığıdır.
    antipsikotik ilaçlar dopaminin beyindeki etkisini azaltarak etki gösterir. ayrıca, bipolar bozukluk (duygu durum bozukluğu), psikotik belirtilerin eşlik ettiği veya dirençli depresyon, anksiyete bozuklukları gibi tablolarda da kullanılırlar. antipsikotikler bağımlılık yapmaz, uyuşturucu değildir. bazıları uyku ve sersemliğe yol açabilir. klasik antipsikotik kullananlarda bazen kasılma, yerinde duramama; yeni kuşak antipsikotik alanlarda ise iştah artşına bağlı kilo alımı görülebilir.
  2. diğer ismi nöroleptiktir. 1. nesil ve 2. nesil olarak ikiye ayrılır. mekanizmaları farklıdır. 1. nesiller direkt dopamini baskılarken 2. nesil 5ht reseptörü üzerinden etki gösterir. bazen serotonin artsın diye 2. nesil veriyoruz depresif hastaya. 1. nesilde görülen ve hatta ağırlaşan negatif belirtiler şizofreni tedavisinde 2. nesil yeni jenerasyon antipsikotik kullanımına yönlendirmiştir.
    stars