1. kimya biliminin kurcusu.
  haksız yere giyotinle idam edilmiştir.
  rivayete göre ölmeden önce arkadaşına "eğer kafam kesildikten sonra iki kere gözlerimi kırparsam, bil ki, kafa kesildikten sonra, bir kaç saniye daha düşünmeye devam edebilmektedir." demiştir.
  sonuçta iki kere göz kırpmış ve gülümsemiştir. tabi rivayet bu, ne kadar doğru olduğu tartışılır ama son anında bile bilimi düşünen bir insanı kaybetmek gerçekten de üzücü.
  bu öğrenme aşkını tarif etmek için kelimeler yetersiz. kim ölmeden önce halen daha bir şeyler öğrenmeyi yahut keşfetmeyi düşünür ki? gerçekten kafam almıyor. sırf bunun için bile saygı duyulması gereken bir bilim insanıdır. kaldı ki kendileri yaptığı çalışmalarla kimya bilimin kurucusu olmuştur.
 2. topladığı vergilerin bir bölümünü laboratuar harcamaları için kullandığı için suçlu bulunup idam edilmiş olan bilim adamı.

  şimdi belki "aman canım kötü bir şeye harcamamış ki" denilebilir ama yine yolsuzluk yaptığı gerçeği değişmiyor. hatta keşke her yolsuzluk yapan lavoisier amcamız gibi olsa. ama işte kanun kanundur.

  belki idam cezası gereksizdi ama bugün çin'de de yolsuzluğun cezası idam.

  keşke yaptığı araştırmalar için yolsuzluk yapması gerekmeseydi, keşke newton'ın ülkesi gibi bir ülkede yaşasaydı. belki çok daha fazla keşfe imza atabilirdi.
 3. @shaman'ın kitap ayracı ile ilgili anlattığı fransız kimyacı anton lavosier'in yaşamının son anları.
  "lavosier'i idam edecek cellat infazı gerçekleştirmek için lavosier'in yanına gelir o sırada lavosier kitap okumaktadır, lavosier kitap okumayı bıraktıktan sonra nerede kaldığını unutmamak için kitap ayracını kaldığı sayfanın arasına yerleştirir ve giyotine gider." *