• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.43)
apocalypto - mel gibson
güçlü maya krallığı, gittikçe yayılan şehirler kurarak, gökyüzünü delen piramitler yaparak ve olağanüstü kültürel ve bilimsel başarılar elde eden etkileyici gelişmiş bir toplum inşa ederek amerika’da 1000 yıldan fazla bir süre hüküm sürdü. ondan sonra, tarihin ışıltısı içinde, bu dünya çöktü. bütün bunlardan geriye kalan ormanlarla kaplı birkaç piramit ve boşuna umut veren bir gizem oldu. şimdi, maya uygarlığının sona ermesinden 500 sene sonra, yönetmen mel gibson, felaketin kıyısındaki bir dünyada kendisi için en fazla önem taşıyan şey olan ülkeyi kurtaracak olan bir adamın macerası üzerine kurulan belirli bir zamanı olmayan bir efsanede olduğu gibi her şeyi gözler önüne seren modern bir film macerası yaratmak için daha önce keşfedilmemiş bu ülkeyi derinlemesine araştırıyor: apocalypto.
 1. en iyi eski çağ filmlerinden biri.
 2. filmin orijinal dili maya dilidir. ki bu filmin en önemli özelliğidir. sanırım mel gibson'dan başkası böyle bir yapım ortaya çıkarmazdı.
 3. cekinmeden 10 puani verdigim film. cok etkilenmistim izledigimde. hikayesi kurgusu her biseyi cok guzel.
  abi
 4. Film arşivimde gezinirken bugün 2. Kez izlediğim maya uygarlığını anlatan 2006 yapımı mel gibson filmi.
  Film aksiyon türünde ama araya romantizm , duygusallık ve drama da bir güzel serpiştirilmiş sonuç olarak ortaya çok güzel bir yapım çıkmış.
  !---- spoiler ----!

  ayrıca mayalar bizde daha yeni yeni yaygınlaşan suda doğumu yıllar önce yapmış ya la. filmin baş kahramanı ejderha pençesinin oğlu koşan kaplumbağanın, annesi doğum yapınca suyun içinden çıkan bebeği gördüğüde yüzündeki şaşkınlık görülmeye değer.

  !---- spoiler ----!
 5. tek kelime ile "olmuş" filmdir. izleyiniz, izlettiriniz.
 6. güzel, hatta çekildiği dil, oyuncu seçimi ve mekanları ile çok çok güzel bir film. (bkz: tüfek mikrop ve çelik - jared diamond) okuması öncesi izlenirse ders niteliğinde olabilir.

  ama, izlerken oldukça etkilenmeme rağmen, ben yönetmenin maya uygarlığına atfettiği o ritüeller, o derece ilkel vahşet konusunda bir sapma olduğunu düşündüm. referansım tamamen tüfek mikrop ve çelik'te geçen, maya uygarlığına ilişkin verilen örnekler...son sahnedeki mesajı ne kadar vurucu olsa da maya uygarlığını gerçeğinden saptırmış olma ihtimali olduğunu düşünüyorum.
  mesut
 7. insanoğlunun ne kadar vahşileşecebileceğini gösteren bir film. amerikan yerlilerinin medeniyetle(!) nasıl tanıştığını da görmüş olduk bu film sayesinde.