• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.13)
araba sevdası - recaizade mahmut ekrem
araba sevdası, tanzimat döneminde rastladığımız diğer roman denemelerinden apayrı, yazarını da benzersiz kılan bir romandır. sultan abdülaziz döneminde yaşanan trajikomik bir aşk hikâyesini, abartılı bir "alafranga züppe" karakterinin etrafında anlatan araba sevdası, türkçe edebiyatın en özgün örneklerinden biridir. daha sonra pek çok romanda benzer örnekleri yaratılacak, aşırı batılılaşmış, özenti karakterlerin dramı, en yoğun olarak araba sevdası'nın kahramanı bihruz bey'in şahsında ete kemiğe bürünür ve bir klasik haline gelir. bu sadeleştirilmiş basımda, araba sevdası'nın orijinalinde yer alan resimlerin yanı sıra romanın kaynaklarını ve göndermelerini belirginleştiren metinlere, haritalara ve resimlere de yer verilmiştir.

"eğer tanzimat romanına bir batılılaşma romanı değil de bir modernleşme romanı olarak bakarsak, araba sevdası gerçek
anlamda modern ilk romandır."
-jale parla-

"bu köksüz gölgeler kitabında asıl kahraman, bihruz bey'in parasını tam olarak ödemediği ve sonunda elinden aldıkları arabasıdır. o, kitabın sembolü ve fatalitesidir."
-ahmet hamdi tanpinar-
(tanıtım bülteninden)
 1. edebiyatımızın ilk realist romanıdır. recaizade mahmut ekrem, 19. yüzyıl sonlarındaki batılılaşma özentiliğini bihruz bey karakteriyle gözler önüne serer. kitaptaki fransızca kelimelerin çokluğu yazarın türkçeden kopuk olmasından değil, baş karakterin batı hayranlığı ve gösteriş merakından kaynaklanır. yarı türkçe yarı fransızca konuşan bihruz bey çevresindeki insanlarla da iletişim problemi yaşar. batılılaşmanın yanlış anlaşılmasına yöneltilen bir eleştiridir bu kitap.

  böyle de yazılmış olabilir tabi
 2. recaizade mahmut ekrem'in eseridir, kitap uzun betimlemelerden oluşuyor, özellikle girişteki çamlıca tasviri buna kuvvetli bir örnek. hayatımda çamlıca'ya ayağımı basmamama rağmen adam öyle bir yazmış ki gitmiş kadar oldum, bir noktadan sonra sıktı tabi, yaklaşık 1 sayfa cümleyi döşeyince sıkılmamak elde değil ^^.
  hikayeye gelecek olursak, bihruz bey alabildiğine batı özentisi bir genç. günün birinde çamlıca parkında dolaşırken periveş hanımı görüyor ve ona bir görüşte aşık oluyor, neyine aşık onu anlayamadık zaten, o kadar büyütüyor ki kadını yok şöyle güzel yok böyle güzel, blond(sarışın) bir hanımefendi. bihruz bey bu hanımefendi için şiirler yazıyor yarım fransızcasıyla, ordan burdan kopyalayarak ve sonrasında da olaylar yavaştan daha bi seri ilerliyor.

  arkadaşlar kitap biraz sıkıcı fakat türk edebiyatının ilk realist romanı, eh olacak o kadar. bununla beraber kitabın sonuna geldiğimde küfür etmiştim: "ulan böyle son mu olur" diye ama ardından kitap, realist bir özellik (ne kadar siz tahmin edin) taşıdığından dolayı normal geldi. hayatımızda da böyle aslında, insanın duygu patlamaları kısa bir zamana sıkışarak kendini gösteriyor ve sonrasında normal bir olay karşısında patlayıp sönebiliyor.
 3. yarım kalmış, zamansız sonlandırılmış gibidir roman. üzerine yazılanların belki dört misli daha yazılabilecekken yazar sıkılmış da bırakmış sanki. ya da devamını yazacakken fırsat bulamamış gibi.

  olayların tam hararetleneceği, gelişeceği ve çetrefilleşeceği anda noktalanmıştır roman. devam edilse belki yalnız ülkemiz edebiyatı için değil dünya edebiyatı içinde klasikler arasına girebilekti araba sevdası.
 4. ilk realist roman.
  gunez
 5. türk edebiyatında bilinç akışı tekniğinin ilk örneklerini görebileceğimiz roman.
 6. "evet! seviyorum... seviyorum vesselam... yer aynası... yer aynası... ne kadar hoş sözler! ... maloro ko jo suu...(mutsuzum) of! ... amur amur!... kes köse ko lamur? se ton tambur... se ton tambur! tus kil ya do plu bet! anfen jo lem, jo lem jo lem aşk nedir? bir trampet! her şey aptalca! sonunda onu sevdim, öyleyse ne yapmalı? aramalı... bulmalı... yalvarmalı... arkasını bırakmamalı."
 7. !---- spoiler ----!

  bihruz beyin aptalligini anlatan aşik olup soylu zannetigi kadina ismini hatirlayamadim simdi fane diye hitap edip kadinin fani diye anlayarak beni gulme krizine sokan bir basyapittir.

  !---- spoiler ----!