1. araba/otobüs/metro/tren/vapur gibi araçlarda yolculuk yaparken insanın başına gelebilecek en kötü durumdur. bende de var bu sorun. aslında sorun demek pek mantıklı değil çünkü bu beynimizin normal çalıştığının bir göstergesi. otobüste midesi bulanmayanların beyni anormal çalışıyor demiyorum. bunu yazının devamında dile getireceğim.

  öncelikle mide bulantısının ana sebebi talamustur. yani birini suçlucaksak dur kalk yapan şoför yerine talamusu suçlamalıyız.

  mide bulantınızın sebebi beyninizin zehirlendiğinizi sanması. bunun ana sebebide beyne giden tutarsız bilgiler. biraz daha açmak gerekirse vücudunuz beyninize "ben hareket etmiyorum" diyor. kulaklar ise beyne "olur mu öyle şey baya baya 50 km hızla hareket ediyoruz" diyor. neden kulaklar? çünkü denge algılayıcılar kulağınızın iç tarafındadır. bu yüzden boks maçlarında yüz yerine genelde kulaklara vurulur. rakibin dengesi daha kolay bozulur. neyse fazla dağıtmadan gözlerin ne dediğine bakalım. gözler ise telefona/kitaba/karşınızdaki güzel kıza baktığınızda "valla beyin kardeş biz hareket etmiyoruz" diyor.

  beyin diyorki bu terste bir işlik var. talamusun asıl görevi duyularımızdan gelen mesajları bir araya getirmek. kulaktan, vücuttan ve gözlerden gelen sinyaller birbirini tutmayınca talamus panik yapıp "amen tanrom biz zehirlenmişez" diyor. peki zehri vücudun dışına nasıl atarız? tabiki kusarak.

  ama mide bulantısı sinyalini yollamadan önce beynimizin zehirlendiğimizden kendince emin olması gerekir. beynimiz son birkaç saati analiz eder. olağan dışı ne yedim/içtim der. tabiki her zaman olağan dışı bişeyler vardır. olağan dışı şeyler içtiğiniz bir çay, bakkaldan çaldığınız bir gofret veya baş ağrısı için aldığınız aspirin olabilir.

  beyin kendince zehirlendiğimizden emin olduğunda hemen mideye "kusmalısın yoksa hepimiz ölücez" der. mide tabiki denileni yapmaya çalışır. büyük ihtimallede yapar.

  peki neden bu durum herkeste yokda sadece bir kısım insanlarda var? tabiki takdir-i evrim. evrimsel kurada kısa çöpü çekenler hareket hastalığına yakalanmışlar.

  son olarak tedavisi yoktur. ama midenizi yatıştırmak için protein değeri yüksek yiyecekler yemelisiniz. arabanın içinde sabit bir noktaya, telefona odaklanmamalısınız.

  bir ekleme: mide bulantısı ilacı/hapı diye satılanların aslında hiçbiri bulantı için değildir. bu ilaçların hepsi uyku ilacıdır. yani gazozunuza atıp gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.
 2. tedavisi olmayabilir ama önlemek mümkün neyse ki. yolculuklarda bulantıyı engellemek için dramamine birebirdir ancak acayip uyku yapar.
 3. seneler önce ben taaaa çocukken, bir otobüs yolculuğunda kafasından aşağıya kustuğum abla, bak ben suçlu değilmişim. her şey talamusun suçuymuş! kahrolsun talamus!
 4. çocukken bu konuda çok sıkıntı yaşamış ve şu an pek de böyle bir sorunu olmayan biri olarak çok sık yolculuk yaptıkça zamanla geçen bir şey olduğunu düşünüyorum. bende o şekilde düzeldi. o ilaçlar da bir işe yaramıyor bu arada. sersem hale getiriyor sadece. on dakikadan sonra mide bulantım başlardı. işin garibi bu sadece kara yolunda olurdu. mesela deniz otobüsünde sallansın diye beklerdim. ben de tuhaf olabilirim gerçi. neyse çocukken bir yere gitmek tam bir eziyetti. çok çektim bu durumdan ama artık altı saatlik yola bile gidiyorum. büyük gelişme :) eskiden sırf bu sebepten üniversite tercihlerinde bile istemediğim okulu mu yazsam diye düşünmüştüm çünkü dediğim gibi on dakikadan sonra pek hoş şeyler olmuyordu :) ilk zamanlar çok zorlandım fakat üstüne gide gide alıştım. mesela çok mu zorlanıyorsunuz inin arabadan kendinize gelip başka bir araca binin. zamanla arabada bulunduğunuz süreyi uzatmaya çalışın. bir de çok açken ya da çok tokken binmeyin.
 5. hala çektiğim meret.
 6. yeni araba kokusu da tutar insanı. yeni arabalarda uzun süre oturamıyorum.
 7. akupunkturla ilgilenen bir doktorla muhabbet etme fırsatım olmuştu. vücudumuzun nefes aldığı noktalar göbek deliği ve göğüs uçlarıymış. eğer bu noktalardan birini kapatırsak araba tutmasını önlediğini anlatmıştı. göbek deliğini yarabandı ile kapatıp yolculuk etmeyi deneyin kesinlikle işe yarıyor. evet biraz garip geliyor kulağa haklısınız ama faydası oluyor yahu :)))
 8. dramamine bu gibi durumlarda işe yarayan bir hap olmuştur benim için. aynı zamanda vertigo durumlarında ortaya çıkan bulantılara da bu haptan verilmektedir.
 9. kesinlikle olips. alıyorsun bir paket nereye gidersen git. istersen arabayla dünya turuna çık. bir olips yetiyor. çocukluk keşfimdir . *
 10. tramvay bile tutuyordu bir zamanlar beni.ancak okul çıkışı balcalı otobüsleri mazeret kabul etmiyor,alıştırdılar. (bkz: çukurova üniversitesi)
  eale