1. orta dünyada arathorn'un oğlu aragorn. kuzeyin kolcusu, yolgezer, gondor tahtının varisi.
  şimdi bu kolcu kardeşimiz günün birinde "lanet olsun sizin tahtınıza da size de" diyerek işi gücü bırakmış etrafta keyfince dolanmaktadır.

  kâh sağda solda avlanırken kâh sıçrayan midilli hanında pipo tüttürürken görebilirsiniz. arada sırada elf prenseslerine sarkıp kendini aşık ederek kendisine uzun ömür bahşedilmesini sağlamıştır. hayır sen niye elalemin kadınına kızına sarkıyorsun ki? duyan da saturday night fever sanacak. tamam bir delikanlılık yapmışsın zamanında, kendi atalarının yaptığı hatadan dolayı uzaklaşmışsın siyaset işlerinden. artık bir rahat dur, her önüne gelen sana aşık olmasın arkadaşım.

  elf krallığına gider arwen'i kendine aşık eder, rohan'a gider eowyn'i kendine aşık eder. (arada ikisini birden idare ediyor. eowyn, faramir'e yakışırdı bence) yüzük kardeşliği biraz daha uzun sürse gimli bile aşık olacak buna. eli ayağı rahat durmuyor.

  pelennor ovası savaşında gondor ve rohan askerleri kırılıp dökülürken bu beyimiz gidip ölü askerlerin peşine düşer ki gelip bunun tahtını kurtarsınlar.
  ölü askerlerle işi bittikten sonra sıra azad etmeye gelince "gidin huzur içinde" der. insan olan arkalarından bir fatiha okur.
  zaten minas tirith'i kurtarır kurtarmaz hemen koşa koşa gider elf arwen'le evlenir.

  ek:uzun yaşam kendisine babadan kalma miras olunca kabullenip de, yüzüğü kaçıran baba mirasını kabullenememesi etik değildir. borçlar hukukunda bile reddi miras yaparsanız babadan kalan tüm borç ve kalacaklardan vazgeçersiniz. öyle uzun yaşam bana atadan babadan kalsın ama yaptıkları hataları üstlenmiyim orta dünya hukukuna sığmaz.
  iki kadını da ayartmış işte.

  tanım: tatlı su kurnazı
 2. dunedain kanı taşıdığı için ömrü uzun insanlardan birisi.

  210 yaşında vefat etmiştir.

  arwen ile evlendiğinde 120 küsür yaşındadır bu adam.

  yüzük kardeşliğindeki herkesi gömmüştür bir de.

  not: gandalf kategori dışı, ilahi bir varlık olduğu için.
 3. uzun yaşamasının arwen'le hiç bir ilgisi yoktur, kendi soyundan gelmektedir. filmde aktarılan "ay ama ben yapamaaam" tipi ile de alakası olmamakla beraber mirasını günahıyla sevabıyla kabullenmiş, zamanı gelene kadar elf diyarlarında göt büyütmek yerine ormanlarda, çukurlarda uyumuş, kolculuk yapmış gri gözlü kralımızdır. ayrıca aragorcuğumuz kızları ayartmamıştır. platonik aşık olup adamın peşinden savaşlara koşan eowyn'i geçtim koskoca elf prensesi aragorn için adeta bir köylü kızı gibi oturup bayrak işlemiş sonra da ben sevdiğime varacam diye evden kaçmıştır. adam evlenmeyip napsın şimdi.

  adam hem zeki, hem karizmatik hem yakışıklı. elini sallasa ellisi. kıskanmayınız lütfen.

  not: gandalf'ı sinsi yaptınız aragorn'u yedirmeyiz!!!1!1