• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar michael cho
arakçı - michael cho
bir zamanlar corrina park'ın büyük planları vardı. üniversitede ingiliz dili ve edebiyatı okuduğu için bir gün çok popüler bir roman yazıp, bir yazar gibi yaşama hayalleri kuruyordu. ama son beş senedir aynı reklam ajansında çalışıyor ve yazdığı tek şey reklam metinleri. corrina, hayatında daha fazla bir şeyler olması gerektiğini biliyordu. ama o da, kendi kuşağındaki herkesin sorduğu o meşhur soruyu soruyordu: onları nerede bulacaktı?

karşınızda, genç bir kadının büyük bir şehirde mutlu olma ve kendi kendine yetebilme çabalarını anlatan harika bir kitap var ve bu kitap aynı zamanda, yazar/çizerin ilk grafik romanı.

"arakçı adındaki bu ilk grafik romanı ile michael cho, adını anya ulinich (petropolis), jillian tamaki (this one summer) ve marjane satrapi (persepolis) gibi isimlerin arasına yazdırmayı hak ediyor." -huffington post-

"kitapta şehir, hem yalnız hem de birçok olasılığı içinde barındıran bir karaktere bürünüyor. üzerinde zaman harcandığı belli olan diyaloglarını bir kenara koyarsak, yalnız bu yönüyle bile bu grafik roman, insanda çaresizlik duygusu ve karar verme isteği uyandırıyor."
-los angeles times-

"cho'nun çizimleri yoğun ve gül rengi şehir manzaralarıyla gerçekten çok güzel. şehir yaşamının yalnızlığını çok iyi yansıtıyor. dikkate değer bir grafik roman."
-entertainment weekly-
(tanıtım bülteninden)
  1. pek çoğumuzun zaman zaman yaşadığı sorgulamaları yaşıyor corrina; gerçekten bu işi yapmak istiyor muyum? yaşadığım yeri seviyor muyum? bir çocuğa parfüm satmak için mi dört yıl okudum? ideallerime, hayallerime ne oldu?

    tüm bu sıkışmışlık hissini atmak için, yaşadığını biraz olsun hissetmek için de arada minik araklamalar yapan baş karakterimizin hayatında ne yapmak istediğine karar vermeye çalıştığı bir dönüm noktasını okuduğumuz bu çizgi roman siyah, beyaz ve pembe olmak üzere üç renkle lekesel olarak çalışılmış. oldukça güzel kareler var ancak kişisel fikrim konunun biraz yüzeysel bir şekilde işlenmiş olduğu. insanı en çok yıpratan sektörlerden biri olan reklamcılıkla ilgili çekilen pek çok diziden/filmden birini izlemiş gibi bir tat bırakıyor roman.