1. hayatı sorgulamama neden olur. hesap geldiğinde bir an durup etrafımdaki insanların suratlarına bakarım. herkes elinde masasında içeçekler konuşma dedikleri şeyi yapıyor ağzını aşağı yukarı oynatıp ses çıkarıyor , kimisinin ağzında sigara amaçsız bir şekilde dudağında tutup çıkan dumanı içine çekiyor, arkadaşlarım dediğim insanlar o sıra hunharca gülüyor, çiftler garip bir şekilde birbirlerine bakıp dokunuyorlar..
    bunlar mıydı daha yüzyıl önce tarlalarda çalışan 500 yıl önce kılıç kuşanan milyon yıl önce avcılık toplayıcılık yapan... bu koca evren sonsuz uzay ve bizim bir toz tanesi olmamız sahi insan neydi ne yapardı ben bu dünyaya etrafımdaki tipini s....ğim* insanlar birbirlerine bakıp değişik yüz hareketlerini yapsın ben de gelen kişiye para vereyim diye mi burdaydım hayır bu olmamalıydı bir yerlerde yanlışlık vardı ama ne olduğunu bilmiyordum en son garsonun "hesap tamam mı?" uyarısıyla kendime geldim ve ödenecek tutar olan olan 7.5 tl yi bırakıp kendimi tekrar bu yalan dünyanın içine attım.
  2. hesap ödememek için tuvalete giden kişi olmaktan evladır. hayır bir kere olur iki kere olur ama her defasında hesabı ödememek için tuvalete gitmek de olacak şey değildir. arkadaşlarım yanında bu kadar küçüleceğime bütün hesabı öderim daha iyi. bu insanla bir daha da başka yerlere gitmeyin. valla bak kimse enayi değil. mesele otuz kırk liradan daha büyüktür. sizi enayi yerine koymalarına izin vermeyin. çünkü emin olun iyi niyetli değiller. parası olmasın ödeyeyim ancak hesabında benden çok parası olup da bana hesap kitleyen adamla arkadaş dahi olamam.

    üçün beşin lafını yapmakla suçlayan olursa takmayın, parazitleri barındırmanızın gereği yok. ha gerçekten sevdiklerinlesindir düşünmeden, kimseye farkettirmeden git öde.

    niyet önemli azizim. niyeti anlayın.