1. Jan van eyck'in 1434 yılında yaptığı yağlı boya tablo. kuzey Avrupa Rönesans'ının en önemli eserlerindendir.

    resim şu

    bir burjuva olan arnolfini ve eşinin resmedildiği eserde en dikkat çekici detay ise tam ortadaki dış bükey aynadaki yansımadır. bu yansımadan ressamın kendisi ve yanında bir kişi daha gözükmektedir. bir de aynanın üzerine " Johannes de eyck fuit hic 1434 " yazmış.

    ayna

    eserde simgesellikle bağlantılı olduğu düşünülen emareler bulunmaktadır. mesela duvardaki tesbih, takunyalar, köpek gibi. bir de 6 kollu avizede tek mumun olması ve bunun da yanıyor olması. ilk bakışta pencerenin açık olduğunu ve cibinliğin alev almaması için pencereye yakın olan mumun yakıldığını düşündüm. fakat pencereden sızan güneş ışığını görünce fikrim değişti. zira ortalık aydinlikken niye mum yakasınız ki? eğer daha net bir görüntü almayı amaçlıyorsak o mum ressamın tepesinde olması gerekmez miydi?

    bir de kadının hamile olması durumu var. burjuvanın bozuk aile düzeniyle ilgili bir durum olduğu düşünenler çoğunlukta olsa da bazıları kilonun asalet göstergesi olduğunu düşünerek kadının kilolu resmedilmiş olabileceğini söylüyor. kadının kıyafeti tutuş tarzından kaynaklı bir sorun. hamile de olabilir kilolu da. eğer zayıf bir hanımefendiyi kilolu çizip de yüzyillar sonra bile konuşulmasını sağlıyorsa çok ayıp etmiştir.