1. içinde yaşadığımız şu internet devrinde neden yapılır bilmem ama kendime göre bir miktar film ve dizi arşivim var. ve hâlâ toplamaya devam ediyorum. çoğuna (%95) da geri dönüp bakmıyorum.
  bunun psikolojide nedeni var mı?
 2. eğer 1990-2003 arası çizgi filmlerin arşivini yaptıysa acilen bana ulaşması gereken insandır.*
 3. çok imrendiğim insandır. kuzenimin film ve kitap arşivi var. her gördüğümde imreniyorum.
  bu arada imrendiğimi söylemiş miydim?
 4. yaptığım şeye arşiv denir mi bilmiyorum, 2010 senesinden beri biliyorsun meşhur metis ajandası mahkemelik oldu, o günden beri metis ajandası alırım her sene için 2 adet.birini kütüphanede saklarım birini günlük yaşantımda kullanırım.
 5. sanırım dünyadaki bir çok şeyin çok değerli olduğunu düşünüp elinden geldiğince kendinden sonrakilere bir şeyler bırakma derdinde olan insan arşiv yapıyor.
  bir kaç deneme girişimim olmasına rağmen hiç bir zaman yapamadığım şey.ama her aklıma geldiğinde keşke yapabilseydim diyorum.
 6. dünyadaki bazı şeylerin değerli olduğunu düşünürler. ancak değerli olduğunu düşündükleri şeyleri başka birilerine bırakma dertleri yoktur. aksine değer verdiği şeylerin değerinden anlamayacak birine bırakmaktan delice korkarlar. örneğin, ben deli kitap biriktiririm. gerçekten okumaktan çok biriktirmeyi seviyorum. eğer eşim, çocuğum her kimse artık kitaplarımı bırakacağım kişinin kitaplara değer vermesini isterim eğer değer vermeyeceğini anlarsam, emin olun değerinden anlayan birine bırakmayı vasiyet ederim.
 7. yaklaşık 4-5 sene mizah dergisi arşivleyerek katıldığım hadise. arşivde neler mi var.. koala, leman, lemanyak, uykusuz, penguen, harakiri, bayan yanı. taşınırken ya da kutularında dururken annemin atma istemine her seferinde direnerek bu günlere geldik eheh.
 8. arşivcilik sanırım turkiyede pek tutulmuyor.
 9. Bırak arşiv yapmayı, gereksiz gördüğümde (ev eşyası, harddisk, kıyafet farketmez) hemen her şeyi elimden çıkartmaya çalışan bir insan olduğum için pek anlam veremezdim. Pelin esmer'in 11'e 10 kala filmini izleyince en azından arşiv yapan bir insanı tanımaya-anlamaya başladım, hala kendim bir şey biriktirmesem de.
 10. 2 tb'lık harddisk doldurmuş bulunmaktayım. içinde 800 kadar film (tamamı 720p ve 1080p) ve bir kısmı devam eden bir kısmı final vermiş yaklaşık 60 dizi bulunmakta.
  yakın zamanda 4 tb'lık harddisk ile aynı yolda devam edilecektir.