• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar david harvey
asi şehirler - david harvey
abd'de 2001'den beri spekülatif bir biçimde şişirilmekte olan gayrimenkul ve ona bağlı finans sektöründe 2008'de iktisadi bir kriz patlak verdi ve kısa sürede tüm avrupa'yı girdabına aldı. asi şehirler, neoliberal iktisat tarafından kurgulanan kriz anlatısı ile krizin kendi üzerlerinden telafi edildiği kitlelerin konumu arasındaki makasın giderek açıldığı bu zaman kesitini tahlil ediyor. bir ayağı sokakta olan kitap, doğrudan eylem lehine uzun vadeli bir kavramsal analiz de sunuyor. harvey, 1980'lerin ikinci yarısından bu yana olgunlaştırmakta olduğu kentsel iktisat anlayışını burada özlü bir biçimde ortaya koyarken, bir yandan da kavramsal soru ve çözümlemelerin kentsel toplumsal hareketler açısından ne gibi yeni doğrultulara işaret edebileceğini irdeliyor.
  1. yeni-marksizmin ışığında yazılmış önemli bir kitap ama yer yer abartılan derin iktisadi analizler kitabın ilginçliğini baltalıyor.
    küresel şehirler üzerinden kapitalist ekonominin kendini yeniden üretmesini anlatan bu kitap kent hakkı üzerine yazılan güzel eserlerden birisi.
    phsen