1. aşk, akılsız bir duygunun; sevgi, duygulu bir aklın ürünüdür.
 2. aşk yakar, sevgi ısıtır. aşk anlıktır, sevgi süresiz. sevgiyi kazanabilirsiniz, aşkı kazanmaksa mümkün değildir. aşk bencildir, sevgi cömert. aşk yıpratıcıdır çoğu zaman, sevgi ise yapıcı. aşk paranoyaktır, sevgi dingin. aşkın kanatları vardır, zamanı geldiğinde uçup gidebilmek için; sevgininse yere sağlam basan ayakları, her düştüğünüzde sizi tekrar ayağa kaldırabilmek için. aşk tutkusuz olmaz, sevgi emeksiz. ikisinin farkları üzerine sayfalarca yazılabilir, hepsi biraz çiğ hepsiz biraz eksik. ne aşksız kalın efendim, ne de sevgisiz!
 3. aşk yeşil elma, sevgi kırmızı elmadır.
 4. ikisinin arasındaki çizgiyi atmosferle uzay boşluğu arasındaki çizgiye benzetiyorum. çok yakınlar birbirine.geçişkenler.keskin sınırları söz konusu değil.nerde başlayıp nerde diğerinin başladığını kestiremiyorsun. ikisinde de mantığı pazara yolluyor insan.sevdikçe seviyorsun bu büyüyor.bazen aşktan sevgiye bazen sevgi aşka dönüşüyor sonunda sevgi halini alıyor. midemde kelebekler uçuşurken kafama balyoz darbesi yemişe de dönebilirim ya da uçuşa geçer kelebekler dans etmeye devam etmemi sağlayabilir.

  hafif sarhoşken bir sigarayı yakmaya çalışıp kendini yakmaya benziyor aşk mesela. sevgiyse daha dingin bir güneş gibi.
 5. aşk tutkudur, sevgi şefkattir.

  bu sebeple aşk yok eder, iki tarafı da harcar ve bir gün son bulur.

  ama sevgi; sabırlıdır, şefkatlidir. sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır ve asla son bulmaz.
 6. eğer bir çiçeği seversen ona koparır başka bir sevdiğine verebilirsin ama bir çiçeğe aşık olursan ona gözün gibi bakarsın. koparilmasina izin vermezsin asla.
 7. sevgi dağıtılır, aşk toplanır.