1. aşk: bir anlıktır, heyecandır, hoşlanmadır. sevgi masumdur, beklentisizdir mantıklıdır, kalbimizin içini doldurur. aşk da kalbimizin üstünü kaplayan parlak bir jelatin kağıdıdır. önce aşk oluşur. doğru bir aşksa kök salar kalbimize, o kökler sevgidir. aşk üstte kalan kısımdır yılar geçtikçe zedelenebilir. ilk günkü parlaklığını koruyamaz ama, kalbimizin içini kaplayan sevgi hep orda kalır.
  sevginin içinde aşk vardır. ama aşkın içinde her zaman sevgi olmayabilir.
  ask bir yıl sürer
  sevgı bir ömür
  ask gözünde büyütür
  sevgı razı olur
  ask aldatır
  sevgı ikna eder
  ask seni de onu da ikiye böler
  sevgı ikinizi bir eder
  ask zehir gibidir
  sevgı ilaç
  ask ay gibidir hep bir karanlik yüzü var senden gizlenen
  sevgı günes gibidir hep sana bakar içini ısıtır
  ask gider (isteyince)
  sevgı kalır (isteyerek)
  ask çeker, ezer, cesaret kırar
  sevgı iter, tesvik eder, yüreklendirir.

  diye uzar gider.

  şiir kısmı alıntıdır.
 2. aşk, akılsız bir duygunun; sevgi, duygulu bir aklın ürünüdür.
 3. aşk yakar, sevgi ısıtır. aşk anlıktır, sevgi süresiz. sevgiyi kazanabilirsiniz, aşkı kazanmaksa mümkün değildir. aşk bencildir, sevgi cömert. aşk yıpratıcıdır çoğu zaman, sevgi ise yapıcı. aşk paranoyaktır, sevgi dingin. aşkın kanatları vardır, zamanı geldiğinde uçup gidebilmek için; sevgininse yere sağlam basan ayakları, her düştüğünüzde sizi tekrar ayağa kaldırabilmek için. aşk tutkusuz olmaz, sevgi emeksiz. ikisinin farkları üzerine sayfalarca yazılabilir, hepsi biraz çiğ hepsiz biraz eksik. ne aşksız kalın efendim, ne de sevgisiz!
 4. aşk yeşil elma, sevgi kırmızı elmadır.
 5. ikisinin arasındaki çizgiyi atmosferle uzay boşluğu arasındaki çizgiye benzetiyorum. çok yakınlar birbirine.geçişkenler.keskin sınırları söz konusu değil.nerde başlayıp nerde diğerinin başladığını kestiremiyorsun. ikisinde de mantığı pazara yolluyor insan.sevdikçe seviyorsun bu büyüyor.bazen aşktan sevgiye bazen sevgi aşka dönüşüyor sonunda sevgi halini alıyor. midemde kelebekler uçuşurken kafama balyoz darbesi yemişe de dönebilirim ya da uçuşa geçer kelebekler dans etmeye devam etmemi sağlayabilir.

  hafif sarhoşken bir sigarayı yakmaya çalışıp kendini yakmaya benziyor aşk mesela. sevgiyse daha dingin bir güneş gibi.
 6. aşk tutkudur, sevgi şefkattir.

  bu sebeple aşk yok eder, iki tarafı da harcar ve bir gün son bulur.

  ama sevgi; sabırlıdır, şefkatlidir. sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır ve asla son bulmaz.
 7. eğer bir çiçeği seversen ona koparır başka bir sevdiğine verebilirsin ama bir çiçeğe aşık olursan ona gözün gibi bakarsın. koparilmasina izin vermezsin asla.
 8. aşk öldürür,
  sevgi yaşatır.
  aşk yaralar,
  sevgi iyileştirir.
  aşk ihtirastır,
  sevgi şefkat.
  aşk yakar,
  sevgi küllerini toplar.
 9. sevgi dağıtılır, aşk toplanır.
 10. fark falan değilde ikisinin ortak ve güçlü bir noktası var bildiğim yalan olduğu gerisi de beni bağlamaz