• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
aşkın celladı ve diğer psikoterapi öyküleri - irvin d. yalom
elinizdeki bu kitapta, psikoterapist irvin d. yalom'un yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacımı yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulacaksınız.
 1. irvin d. yalom'un 10 hastasının terapi ve iyileşme sürecinden oluşan eser. psikoloji sevenlere önerilir.

  !---- spoiler ----!

  teknende yalnız da olsan, yakınlarda inip çıkan diğer teknelerin ışıklarını görmek her zaman avutucudur.

  !---- spoiler ----!
  mnb
 2. psikoterapiye meraklılar ve mesleğe yeni atılmış olanlar için yalom kitaplarının son derece ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. kendi hayatınızdan da bol bol kesitler sunan, altını çize çize okuyacağınız türden bir kitap.

  spoiler vermeden meraklısına kitapta yer alan öyküleri kısa kısa tanıtmak isterim.

  - aşkın celladı: oldukça yaşlı olan thelma'nın kendisinden yaşça çok çok genç bir terapistle yaşadığı kısa süreli aşkın bitiminden sonra yaşadığı psikolojik çöküş, günden güne daha saplantılı ve intihara meyilli bir hale dönüşmesini anlatıyor.

  - "tecavüz yasal olsaydı": ana karakter carlos'un sözleriyle kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse, "tecavüz yasal olsaydı, ben de denerdim. ara sıra.."

  - şişman bir hanım: adı üzerinde, şişman hanım olan betty'nin kilo sorunları ve beraberinde gelen özgüven eksikliğini konu alıyor. ama bu hikayenin esas olayı yalom betty ile olan terapilerinde kendi problemlerini de ele alıyor. kendisi betty'yi rahatsız edici bulduğunu itiraf ediyor.

  - "yanlış çocuk öldü": çocuk yaşlarından itibaren büyük yükler taşımak zorunda kalan penny'nin küçük kızının ölümüyle iyice gün yüzüne çıkan sorunları işleniyor.

  - "benim başıma geleceğini hiç düşünmemiştim": eşini kaybeden yaşlı bir kadının tedavisi iyiye giderken yaşadığı bir olayla tüm tedavide başladıkları yere dönüşlerini anlatıyor.

  - "usulca gitme": iktidarsızlık problemi yaşayan dave'in bireysel ve grup terapilerini ele alıyor. bu hikayenin ismini kitap yayınlanmadan önce dave kendisi seçmiştir.

  - iki tebessüm: marie'nin depresyon sürecini anlatıyor. ayrıca burda üçlü terapi ve hipnoz gibi tedavi süreçlerine tanıklık ediyoruz.

  - üç açılmamış mektup: henüz açmamış olduğu üç mektup karşısında dehşete düşen saul'u anlatıyor.

  - terapide tek eşlilik: sık sık depresyona giren marge ile olan seanslar karşısında yalom kendine bir kural koyuyor: "hastaya eşitiymiş gibi davranmak" terapi ilerledikçe marge ile ilgili çok daha ilginç şeyler ortaya çıkıyor.

  - sahibini arayan düşler: depresyon ve iktidarsızlık sorunları arasında gidip gelen 64 yaşındaki marvin'in, cinsel hayatı ve migreni arasında bir bağlantı olduğunu keşfetmesi üzerine bireysel terapiler başlar. marvin'in gördüğü rüyaları ve sorunları arasında bir bağ olduğunu bilen yalom rüya yorumlaması şeklinde terapide ilerlemeye başlar.