1. internetin internet olduğu zamanlarda; çevrimiçi sohbetin, muhabbetin yegane mekanının mirc olduğu zamanlarda "slm nbr" den sonra en çok kullanılan, kullananların çoğunun açılımını (age/sex/location) bilmediği ancak cevabının "23/m/ist", "21/f/ank" kalıbı olduğunu bildiği sohbet giriş kalıp cümlesi.


  biz "f" harfini işte o zamanlar sevdik.


  madem ki bu kadar meraklı bir site olduk, ben de sorayım o zaman:
  asl pls?

  (bkz: hatun düşürme rehberi)


  *başlık anket kanalına açıldı. bunun bir sebebi var. asl vermeyecekseniz dükkanın önünü kapatmayın kardeşim.
 2. yok
 3. 26/olur/farketmez gibi cevaplar alabilirdiniz
 4. bahsettiğim yıllar 96-97. hayvandım ve 22 cm ist. diye cevaplardım.

  ' hi, how are you?''dan hemen sonra sorulmazdı. soran sorardı tabi de ''don't panic. take it easy'' şeklinde bir cevap alabilirdi. ben öyle derdim şahsen.
 5. mirc zamanlarının efsane sorusu. karşıdaki kişiden heyecanla beklenirdi cevap. internet kafeler şimdiki gibi her mahalle de iki üç tane bulunmazdı, evde internete girme olayını demiyorum bile. uzun bir süre çeşitli kanallar da vopluk, adminlik yapmıştım. hatta sanal sevgilim dahi olmuştu. en sevdiğim kanal radyo ve oyun kanalıydı.

  buraya ilgili başlığı bırakıyorum, ileride mirc ile ilgili güzel şeyler girerim. (bkz: mirc)
  sekiz
 6. mirch, icq ve hatta msn gibi sohbet/chat mecralarında karşıdaki kişiyi tanımak için sorulan soruların kısaltması.
  a=age yani yaş
  s=sex yani cinsiyet
  l=location yani kabaca yaşanılan şehir/semt manasındaydı.
  pls ise please yani lütfen tadındaydı.

  daha merhaba demeden asl pls? derdiler hemen nicki eye_of_the_tiger_32 olan kişiler... ve siz kazara qizemli_qirl_22 diye nick aldıysanız allah kurtarsındı; o mesajlar yağardı aniden.
 7. asl'den bir önceki arkadaş arama motoru telsiz'di. almanya'dan amcam telsiz getirmişti ve ortaokul yıllarındaki aklım ile "arkadaş arıyorum break break- arkadaş arıyorum break break" demiştim ve sonuç tüpçülerle taksiciler mesaja boğmuştu. kısa bir süre sonra mirc zurna'yla tanıştık, bir kaç mesajdan sonra karşıdaki hemcinsim: "madem erkeksin niye oyalıyon lan amuga godum" deyince ben de ana avrat düz gittim ama atladığım bir şey okulumun adını vermiştim adam ocak'tan adam toplayıp 40 kişi okulunu bascaz dedi, inanmadım ertesi gün kantinde otururken 40 kişi okulu bir bastı kalp atışlarımı dekanlık dahi duydu, içtiğim çay dakikasına sidik olarak paçalardan akmaya başladı, sanırım kıçımdan kal alcaklardı, mirc'in güzelliği profil foto olayı olmamasıydı ve yüzümü bilmedikleri için kapıdan sıvıştım. 40 kişi sonradan öğrendimki başka birisi için gelmiş o çocuğa ne oldu bilmiyorum.. sözün özü anılar ve iz bırakanlar unutulmaz, bu asl naberler dertlere derman olmaz.