aslı erdoğan

Kimdir?

1967 istanbul doğumlu. bilgisayar mühendisliği ve fizik okudu, yüksek lisansını cern’de (avrupa yüksek enerji fiziği labaratuarı) hazırladı. rio de janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti, iki yıl güney amerika’da yaşadı.  ilk romanı kabuk adam 1994’te, öykü kitabı mucizevi mandarin 1996’da yayınlandı. tahta kuşlar adlı öyküsü, deustche welle ödülü kazandı, dokuz dile çevrildi. ikinci romanı kırmızı pelerinli kent (1998), fransızca, norveççe’ye çevrilerek astes sud tarafından yayınlandı, gyldendal yayınları’nın ”marg” (omurilik) serisi’ne seçildi. radikal’de yazdığı köşe yazıları bir delinin güncesi ve bir kez daha adlı kitaplarında toplandı.  şu anda beş dile çevrilmekte olan aslı erdoğan, ”geleceğin 50 yazarı” arasında gösterildi. 2004’te hayatın sessizliği adlı çalışması yayınlandı. 2009’da çıkardığı son kitabı ise taş bina ve diğerleri.

 

 1. varoluşçuluğu şiirsel bir dille birleştirebilen yetenekli bir yazar. küçük burjuva krizlerinden mustarip karakterleri anlatırken onları çok bireyselleştirir, insanın toplum içindeki durumunu yeterince irdelemezken psikolojik bireysel hallerini-genelde kriz hali- başarıyla aktarır. konu olarak dostoyevski ve varoluşçu edebiyatın pek dışına çıkmazken dil olarak özgündür. çok iyi bulurum.

  !---- spoiler ----!

  yaralarımı yalayan yalanlar

  !---- spoiler ----!
  fmd
 2. trt insan manzaraları belgeseli
  belgesel sayesinde kendisini daha iyi tanıma imkanı bulmuş ve hatta inceligine hayran kalmışımdır. ne yazık ki ülkemizde değeri bilinmeyen yazarlardan, öyle ki türkiye'de kitaplarının yayınlanması ve okunması avrapada elde ettiği başarılar sayesinde olmuştur.
 3. "bu gece, yüreğimde tutsak bir kuş, kafesine çarpa çarpa yaralar açıyor vücudunda. yazmak zorundayım. size yazmak zorundayım." mucizevi mandarin - aslı erdoğan

  düşünce tutsak edilemez. yazmak suç olamaz. aslı erdoğan gibi bir yazarın tutsak olduğu bir ülkeden de bir bok olmaz.

  özgür gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi olan edebiyatçı-yazar aslı erdoğan hakkında tutuklama kararı verilmesinin ardından change.org sitesi üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

  imza kampanyası metninde, özgür gündem gazetesinde köşe yazması ve gazeteyle ilişkisi sebebiyle tutuklanan aslı erdoğan’ın dünyanın en iyi edebiyatçıları arasında olduğu vurgusu yapılarak, erdoğan’ın yaşadığı sağlık sorunlarına ve bunun yarattığı zorlanmalara dikkat çekildi.

  ahmet altan, ayşe kulin, buket uzuner, ece temelkuran gibi edebiyatçıların tarafından imzaya açılan metni hazırlayan isimler şöyle:

  hasan ali toptaş, ahmet altan, ayşe kulin, buket uzuner, latife tekin, ahmet tulgar, ahmet ümit, celil oker, mehmet murat somer, cem akaş, kemal varol, mahir ünsal eriş, murat uyurkulak, yekta kopan, ece temelkuran, aslı tohumcu, murat yalçın, hatice meryem, oya baydar, irmak zileli, yiğit bener, akif kurtuluş, erendiz atasü, behçet çelik, berna durmaz, asuman susam, sırma köksal, akın sevinç, melek ulagay, canan tan, ahmet cemal, enver aysever.

  romanları 15 dilde çevrilen ve uluslararası övgüler alan yazar erdoğan, lire dergisinin düzenlediği organizasyonda “geleceğin 50 yazarı” arasında yer almıştı.

  aslı erdoğan derhal serbest bırakılsın!

  kaynak: imc tv
 4. 3 kitabını okuduğum ve popüler muadillerinin aksine "yazar" olan yazardır...

  düşünce tutsak edilmemeli...
 5. zindanlarda yüreğindeki kanatlara zeval gelecek kadındır. derhal serbest bırakılmalı. eli yükseltiyor, ülke değil dünya adına utanç verici bu kadının hapsedilmesi diyorum.
 6. tıpkı ergenekon, balyoz ve efendim falan filan gibi sözde davalarda yapılan "torbaya karışık" işlemlerinin fetö davasında da tam yol devam ettiğinin kanıtı olarak tutuklanıp ömür boyu hapis istemiyle yargılanan yazar hanımefendi.

  fetö davasının franz kafka'nın dava'sına benzediği bir akıl sağlığının yitimi ortamında hapsedilebilirdi; çok sükür ki(!!!!) şu sıralar canım ülkemin coğrafyasında böyle bir ortam hakimdir.

  şu habitat içerisinde her şey olabilirsiniz, ancak en zoru insan olabilmektir ve sanırım aslı erdoğan bunun, bu zor insan olma/insan kalma çabasının cezasını çekiyor.
 7. özgür gündem soruşturması kapsamında tutuklanan aslı erdoğan'ın cezaevi önünde yağmur altında özgürlük nöbeti tutanlara mesajı var:

  "28.11.2016

  sevgili arkadaşlar, dostlar

  bu yağmurda cezaevi kapılarına gelmişsiniz, çok duygulandım. sanırım ben yapamazdım! içeride geçen her gün daha kısa, daha karanlık ama sizlere yeni öğrendiğim bir cümle ile selam yollayayım:

  "gerçeğin yüksek dallarına umutsuzlukla çıkılamaz"

  herkese çok çok selamlar, sevgiler, teşekkürler

  aslı erdoğan

  bakırköy cezaevi"

  kaynak: cumhuriyet gazetesi