• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
asteriks - rene goscinny, albert uderzo
galyalı asteriks'in maceraları (fransızca: astérix le gaulois), metnini rené goscinny'nin, resimlemesini de albert uderzo'nun yaptığı fransız bir çizgiroman dizisidir. uderzo, goscinny'nin 1977'deki ölümünden beri seriyi tek başına sürdürmektedir. çizgiroman, m.ö.50 yılında , roma istilasına karşı koyan bir galya köyünün maceralarını konu alır. genellikle, bu direniş, dizinin ana karakterlerini avrupa ülkelerine sürükler, ancak mısır, amerika, hindistan ve diğer avrupa ülkesi olmayan yerlere de gitmişlerdir. serinin geri kalanı da köyün çevresinde geçmektedir.köy galyanın kuzeybatı kıyısındaki armorika bölgesinde yer almaktadır. (wikipedi)
 1. gascinny ve uderzo'nun yayınladığı çizgi roman dizisidir.

  roma imparatorluğu'nun galya'yı fethine sadece kuzeydeki küçük bir köy karşı koymaktadır. köyün büyücüsünün hazırladığı sihirli iksir sayesinde insanüstü güce sahip olan köy sakinleri, roma imparatorluğu'na direnmektedirler. son derece gamsız insanlar olan karakterlerimizin en büyük korkuları göğün başlarına yıkılmasıdır. en ufak bir olayda bile birbirlerine girmekten çekinmeyen köy sakinleri bir kaç dakika sonra hiç bir şey olmamış gibi şölen yapabilirler.

  bir çok tarihi karakter (jul sezar, brutus, vercingetorix, kleopatra, scipio vs) ve günümüz (daha doğrusu çizildiği dönemdeki popüler) popüler karakterlerini çizgi romanda kullanarak ince ince dalga geçilmektedir. özellikle jul sezar ve brutus'a neredeyse her sayıda bir gönderme mevcuttur.
  örnek: sean connery

  ülkemizde remzi kitabevi yayınları tarafından yayınlanmaktadır.

  son sayısı olan asteriks ve piktler ilk kez uderzo ve gascinny dışında birileri tarafından (uderzo'nun izniyle) çizilmiştir. yazar :jean–yves ferri ve çizer:didier conrad. (kişisel olarak bu sayıyı pek tutmamıştım. çizgiler gayet başarılı ama konu biraz zayıftı)