1. kişinin, astral beden adı verilen fiziksel bedeni haricindeki bedeniyle, uyku halinde ancak bilinci yerinde olarak başka mekanlarda dolaşmak üzere yaptığı yolculuk ve deneyimlediği olaylar bütünü.
 2. bilim ve bilim kanalı ile uzaktan yakından bir ilgisi olmayan safsata

  safsata (ingilizce: logical fallacy, osmanlıca: kıyas-ı batıl), bir düşünceyi ortaya koyarken ya da anlamaya çalışırken yapılan yanlış çıkarsamadır. safsatalar ilk bakışta geçerli ve ikna edici gibi görülebilen fakat yakından bakıldığında kendilerini ele veren sahte argümanlardır.

  bu entry başlık doğru kanala taşındığında kendi kendini imha edecektir.

  başlık bilim kanalından çeşitli kanalına taşındı fakat, yorumlar yapıldığı için silmedim.
 3. parapsikoloji biliminden bihaber bilim adamları tarafından bilimle alakasi olmadığı iddia edilse de bilimsel deneylerle oldukça yaygın olarak araştırılan olgu. astral seyahat ile ilgili bilimsel deney yapan bu tarz bilim adamlari kimilerince bilim adami olarak nitelendirilmeyebilir.
 4. eline iki beher bir erlenmeyer almış her kişinin kendini bilim adamı olarak tanıtmayı sevdiği ülkemizde parapsikoloji gibi soyut bilimlerin rağbet görmemesini ve hatta üzerine "sözde bilim" damgası yapıştırılmasını anlayabiliyorum ancak bilimsel olarak henüz kanıtlanamayan bir olgunun safsata olarak nitelendirilip kesilip atılmasına anlam veremiyorum. bu mantaliteyle einstein'in 1915 yılında ortaya attığı görelilik kuramında tahmin ettiği, ancak o zamanın şartlarıyla ölçümü ve gözlenebilmesi mümkün olmayan kütle çekim dalgalarını da safsata diye niteleyip atmamız gerekiyordu. oysa ki gerçek oradaydı sadece ortaya çıkması için uygun ortam koşulları yoktu, bu nedenle ölçümlenmesi ve gözlenebilmesi insanoğlunun 100 senesini aldı.

  galileo'nun yaşadığı dönemlerde güneş merkezciliği savunması, dünya merkezciliğin yaygın olduğu o dönemde büyük bir tartışma konusu olmuştu. zamanının önde gelen astronomları bile ona karşı çıkmış ve güneş merkezli bir sistemin mümkün olmadığını savunmuşlardı. 1615 yılında roma engizisyonu tarafından bu konu soruşturulmuş ve bunun yalnızca bir olasılık olduğu sonucuna varılmıştı. galileo'nun sonraları da bu görüşünü savunması, papa 8. urban'a karşı bir saldırı olarak düşünülmüş ve galileo'ya itibar kaybettirilerek galileo hayatının geri kalanını ev hapsinde geçirmeye zorlanmıştır.

  kısacası, bir olgunun mevcut şartlarda kanıtlanamaması ya da gözlemi mümkün olmaması onun safsatadan ibaret olduğu anlamına gelmemektedir. gerçek bilimadamları, çevresinde kabul edilmiş yaygın görüşlerin dışına çıkabilen ikonoklast kişilerden çıkmaktadır.
 5. bilimle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir uydurma. neyseki galileo'nun yaşadığı dönemlerde değiliz de birileri yalan yanlış şeyler uydurduğunda onlara bunu ispatlamaları için fırsat veriyor, deneyler yaptırıyoruz. bilimsel olarak hiç bir doğruluğu olmayan bu uydurmanın, henüz elimize farklı herhangi bir veri sunabilmişliği bile yok.

  üstüne üstlük çok kolay bir deney yapılarak bu olayın ispatı yapılabilirdi.

  astral seyahat yapabildiğini söyleyen kişi bir odaya konur. herhangi bir kişi de yakındaki farklı bir odaya konur. birbirlerini göremesinler yeter yani. istersen gözlerini kapat bu iki kişinin o da olur. astral seyahat yapabildiğini iddia eden kişi diğer kişinin üzerinde ne olduğunu veya tipini vesaire söyleyebilirse astral seyahat doğruluğu tartışılcak bir duruma gelebilir. bunun gibi ve tabii ki daha doğru birçok deneyle bu durum gözlenmeye devam ederse o zaman astral seyahat doğrudur.

  gelgelelim ki böyle bir durum malesef ki olmamıştır ve üzgünüm astral seyahat bir yalandır. ben de isterdim yattığım yerden ajancılık oynamayı fakat mümkün değil dostum.