1. kozmos'u açıklayan lisanlardan biridir. astroloji yalnızca insan canlısıyla sınırlanmaz; yaratılmış olan her şeyle ilgilidir. insan kendi gezegeninde bu etki alanında önemli bir dinamiktir, hatta pluto mars uranüs t karesiyle dinamit bile olabilir, o ayrı.

  kuantumun bize sunduğu gerçeklikle, frekans bütünü olarak yaşadığımız bu evrende kelebek etkisi söz konudur. öyleyse yaşadığımız galaksinin bu ağır toplarından da etkilenmediğimizi söyleyemeyiz. hatta galaksimiz diğer galaksilerle adeta eterik bir bağa sahiptir.

  basit bir mantıkla, her insanın farklı karakteri olması gibi, gezegenlerin de karakterleri vardır ve açı prensibiyle çalışırlar.

  doğdumuz zaman dilimindeki güneş pozisyonuna göre, x burç olduğumuzu biliriz. fakat aslında her burç üzerimizde değişken miktarlarda söz sahibidir.

  batı, çin, hint astrolojisi, işin özünde yine bireysel ve kitlesel olayları çözümlemek üzere farklı teknik ve matematiğe sahip astroloji sanatlarıdır.
 2. insanların karakteri üzerinde etkisinin olduğunu düşündüğüm; ancak haftalık-aylık yorumlar yapılıp geleceği görebilme kehanetine pek inanmadığım sözdebilim sanatı.

  bu konuda pek bilgi sahibi değilim ama konulan isimler dahi insan karakterini etkileyebiliyorsa, doğum tarihinin ve saatinin mutlaka karakterleri etkileyebilir olduğu görüşündeyim.
  bey
 3. haritama bakabilecek insanların ilgilendikleri alan, haritam çok ilginç olabilir.
 4. antik dünya insanının evreni ve kendini anlandırma çabalarından yalnızca biri. aynı coğrafya, dilbilim, tıp gibi uğraştığı bir dal. bugün bildiğimiz astroloji (zodyak tablosu) kökeni ta babile kadar dayanır. babillier ilk kez ülkelerinin sınırlarını belirlemek için çeşitli kaya parçaları kullanmışlar ve bu parçaların üzerine çeşitli zodyak işaretlerini işlemişlerdir. bu fikrin ilk babillilerde oluştuğuna şaşmamak gerekir çünkü babilliler yani bundan binleerce yıl önce bile örneğin venüs gezegeninin güneş etrafındaki bir tam turunu günü gününe hesaplayabilecek kadar ileri astronomik bilgiye sahiplerdi.

  bugün bildiğimiz burçlar ise iskenderiyeli batlamyus tarafından sistemleştirilmiştir ve astrolojinin bugünkü kabulleri 2000 yıldır zerre kadar ilerlememiştir. astroloji, yılın belirli vakitlerinde gökyüzünde beliren bazı takımyıldızlarının tanımlanması üzerine kuruludur ki bu takımyıldızları ancak çıplak gözle gözlemlenebilenlerdir. eğer elinize 300-500 liralık basit bir dürbün alsanız bile gökyüzünde aynı tarihte onlarca hatta yüzlerce takımyıldızı gözlemleyebilirsiniz. örneğin ocak ayında oğlak burcunun tesir etmesi gibi bir düşünce böylece baştan çürüyor. dahası, (yine oğlak burcunu örnek verelim) oğlak burcunu oluşturan yıldızların birbirine yakın oldukları varsayımı astrolojinin temel taşlarından biridir amma velakin çok uzakta olup parlak bir ışık yayan bir yıldızla, nispeten yakında olup daha az ışık veren bir yıldız yan yanaymış gibi eşit parlayarak hepimizi yanılgıya düşürür, halbuki bu yıldızların belirli bir zamanda arka arka görünmesi dışında birbirleriyle hiçbir alakaları yoktur.

  ancak astrolojiyi de 'salla allahaşkına saçma sapan şeyler' deyip atmak da doğru değildir. astroloji antik dünyanın zihninin işleyiş yapısıyla ilgili bize pekçok bilgi verir, sosyal ve dönemin bilimsel şartlarını anlamamıza yardımcı olur, bir nevi kültürel tarih kavramıdır. bu gözle bakmak lazım diye düşünüyorum.

  girizgahın ardından arkası yarın kuşağı:
  antik mısır ve astroloji, antik yunan ve astroloji, islam ve astroloji, osmanlılar ve astroloji.
  favlarınızla beni gaza getirirseniz sayfalarca şaşırtıcı bilgilerle dolar burası, o rö vua canlarım.

  edit: imla
 5. astroloji, astronomik hadiselerin ve gök cisimlerinin konstelasyonlarinin, dünyevi sartlar ve süreclerle ilgili olarak yorumlanmasidir. bilim öncesi/öncüsü bir ögretidir.

  kökleri babil ve misira dayanir. iskenderiyede, gökcisimlerin yorumsuz gözlemi ve matematiksel olarak kayida alinmalari olarak astronomi o zamanlar, astrolojiden ayrilmistir/dogmustur(analojik olarak, meteorolojinin daha önce, aristo zamaninda kendi basina bilim olmaya baslamasi) ve astrolojinin, yardimci bir bilim olarak, astronomiyle baglari uzun bir süre devam etmistir.

  bilim, astrolojiye bugün herseyden önce, din bilimleri ve kültür tarihi acisindan bakmaktadir. bütün bilimsel calismalar, astrologlarin sinanabilir iddialarinin, keyfi iddialardan istatistiksel olarak, önemli bir farki olmadigi sonucuna varmaktadir.