1. atatürk milliyetçiliği, 1924 anayasası'nın 88. maddesinde ve atatürk ilkelerinde de belirtilmiş olan, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin, ulus tanımını dil, kültür ve siyasi birliktelik değerlerine dayandıran milliyetperverlik anlayışıdır.


  atatürk milliyetçiliği bir etnik kökeni gözeten bir milliyetçilik değildir. ziya gökalp'in belirttiği gibi kültür milliyetçiliğidir. atatürk milli benliği bulunmayan milletlerin diğer milletlerin avı olduğunu belirtmiştir.

  not : umarım bazı arkadaşlara mesaj gitmiştir.

  edit : arkadaşlar ek bir açıklama yapma ihtiyacı duydum. atatürk milliyetçiliği bir etnik kökene bağlı değil bir " ulus milliyetçiliği" dir. bakınız ulus milliyetçiliği diyorum. ulus siyasal olarak örgütlenmiş biçimde ve belli bir toprak üzerinde bir arada yaşayan, ekonomik yaşam, dil, tarih, ruhsal yapı ve kültürel özellikler yönünden ortaklık gösteren en geniş insan topluluğudur.

  mesela bakınız yunanistan ve türk milletlerinin kültürel olarak çok fazla ortak noktası vardır. yakın zamanda patlak vermiş baklava, sarma ve hatta türk kahvesi tartışmaları buna en büyük örnektir. keza kürtler ile türkler arasında da çok fazla kültürel benzerlik vardır. folklorik olarak, yaşama tarzı olarak ve tabi mutfak olarak. tek fark dildir. tabiki herkes kendi ana dilini konuşup onun ile yaşayabilmeli. ama sen türksün ben kürtüm gibi ayrılıkçı söylemlerde bulunmak çok fazla benzerlik taşıyan bu iki etnik grubun intihar etmesi olur. bunu şöyle düşünmek gerekir, nasıl ki ingiltere de yaşayan bir zenci bile ben afrikalıyım sözü yerine ingiltereliyim diyor ve bakınız burada bir etnik kökende değil direk ırk farklı, burada da aynı durum geçerli. aslında mustafa kemal atatürk'ün " ne mutlu türküm diyene " sözünde demek istediği ne mutlu türkiyeliyim diyene. ama bu kullanılan kelime yüzünden böyle anlaşılmıyor malesef.
 2. alayına "türk" denerek çözülmüş olması soru işareti yaratmıyor değil. bu sebepten dönemin koşullarına göre değerlendirmek daha mantıklı geliyor bana. o zamanlar dil din ırk ayrımı gözetmeden herkese türk demek türkiye halkının selahiyetine vesile olmuş olabilir. fakat bugün ben kürdüm diyene türküm dedirtmeye çabalayıp yahu öyle değil, dil din ırk gözetmeden türksün işte türkiyeli anlamında demek zorlama olacaktır. hepimiz türküz deyip kürtçe eğitim veren okulların olmaması, kürtçenin, dolayısıyla uzun vadede kürt kültürünün yok olma tehlikesini ve asimilasyonu doğuracaktır. ülkede 15 milyon civarında kürt var şu an mesela. tamam kafatasçılık değildir, şovenizm değildir ama ziya gökalp'in kitabının adı bile türkçülüğün esasları'dır.
  abi
 3. 2016 yılından bakıldığında hoş olmayandır. her türlü milliyetçiligin peşi sıra ırkçılığı doğurduğunu bildiğiniz için mi başına atatürk adını getirip kendinizi rahatlatmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum.
 4. atatürkün milliyetçilik ile alakali en açık sözleri şunlar olmuştur;


  " milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. türk milletindenim diyen insan, her seyden önce ve kesinlikle türkçe konuşmalıdır. türkçe konuşmayan bir insan türk kültürüne, topluguna bağlılığını iddia ederse buna inanmak dogru olmaz " mustafa kemal atatürk

  yani ben türküm ama türkiye'de, resmi kurumlarda, okullarında, savunma yazarken, dilekçe yazarken ingilizce ( ingilizce burada örnek bir dildir, herhangi bir dilde olabilir ) yazmak istiyorum, anadil tarzında ingilizce eğitim almak istiyorum, ingilizce yazılmış belediye isimleri ve iller, ilçeler, köyler görmek istiyorum diyince atatürk'ün ilkelerinden birisi olan milliyetciliği, yine atatürkün söylediği cümlelere uymayarak " atatürk milliyetçiliğini " istiyorum demek biraz mantık dışı olmuyor mu?

  aynı zaman da bu arkadaşlar, ana dillerini konuşmak isterler, anadillerinin yaygın olduğu alan da yaşamak isterler ve çırpınırlar " ana dilde eğitim istiyoruz, ana dilin olduğu yerlerde yaşamak istiyoruz " bak arkadaşım atatürk ne demiş? türk isen ( türkiye cumhuriyeti topraklarında yaşıyorsan ) her şeyden önce türkçe konuşman zorunlu, türkçe yaşaman zorunlu. ana dilde eğitim görmek, ana dilini rahatça yaşayacağın yerlerde ikamet etmen elbette ki senin hakkındır, lakin burası türkiye, türkçe konuşmak zorundasın! bir gün atatürk'ü gerçekten anlamanız umuduyla..