• youreads puanı (10.00)
 1. öncelikle başlığı siyaset kanalına açmayı düşündüm fakat burada karar kıldım. eğer yanlış yere açtıysam affola, umarım yanlışsa doğru yere alınır.

  esas konuya gelirsek; başlık gayet açık ve bu bir belgesel. amacım siyaset yapıp şu doğrudur yada şu yanlıştır demek değil. sadece türkiye siyasi tarihinde olup bitenleri bilmeyenlerin yada çat pat bilenlerin ve ilgisi olanların çok şey öğreneceğini düşünüyorum. hatta ve hatta "yok canım daha neler" diyeceklerini garanti ediyorum.

  tabi hatırlatılması gereken bir husus da, bu belgeselin toplamda 4 part ve 31 saat oluşu. uzun göründüğüne bakmayın ve gerekirse haftalara, aylara yayın ama izleyin. ben çok faydasını gördüm ve merak ettiğim bir çok konuda aydınlandım. siz de izledikten sonra sosyal yaşantınızda artılarını göreceksiniz.

  edit: yazım yanlışı
  gngrd
 2. merhum mehmet ali birand'ın belgesellerinin derlemesidir.

  demirkırat: bir demokrasinin doğuşu (1993), 10 bölüm (can dündar ve bülent çaplı ile birlikte hazırlanmıştır).
  12 eylül: türkiye'nin miladı (1999), 9 bölüm (hikmet bala ve rıdvan akar ile birlikte hazırlanmıştır).
  son darbe: 28 şubat (2012), 12 bölüm (reyhan yıldız ile birlikte hazırlanmıştır).

  doğan kitap'tan basılmış kitap versiyonları da mevcuttur. en son demirkırat, can yayınları tarafından da basılmıştır.
 3. 2. bölüm
  3. bölüm
  4. bölüm
  ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümleri de linklerdeki gibi olan can dündar yapımı türkiye'nin siyasi tarihi in a nutshell niteliğinde bir yapımdır. 31 saat olmasından dolayı nut ve nutshell de haliyle epey büyüktür. videodan anlaşıldığı üzere böyle bir belgeselin TRT'de yayınlanıyor oluşu o zamanlar TRT'nin şimdiye göre ne kadar bağımsız olduğunun bir göstergesidir bana göre. henüz ilk 2 saatlik kısmını izleyebilmiş olsam da olaylara tarafsız bir gözle bakıldığını düşünüyorum. 31 saatin tamamını bitirdiğimde yeni yorumlarımı ekleyeceğim, her gencin izlemesi gereken bir belgeseldir.