1. bağımsız türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu, askeri, siyasi, sosyokültürel ve ekonomik bir dehanın üzerine bir de karizma, yakışıklılık eklenmesi olayıdır.
 2. bazen fotoğraflarına bakarken, tüm bu meşguliyetinde - onun hayatına meşgul demek de hakaret gibi, benim hocam da meşgul, o da meşgul. oldu. - öyle giyinebilmeyi, tavırlarını hareketlerini yönlendirmeyi nasıl başarıyordu çok merak ediyorum. klas olunmaz, klas doğulur cümlesinin karşılığı bende. coco chanel'in şu sözünü okudukça da aklıma gelir: " dress like you're going to meet your worst enemy today"
 3. yakışıklı değildir o, yakışıklı olsa duramazsın.

  karizmatik deseniz anlarım da atam kesinlikle yakışıklı değil. yüzündeki zekadan ve güçten gelen özgüveni beğeniyoruz.
 4. gençliği basbayağı yakışıklıdır. yaşlılığı da yaşına göre yakışıklıdır.
 5. yakışıklılık algısı ve tanımı coğrafyaya göre de şekilleneceği için bu kadar kesin bir yargıda bulunamayacağımız gerçeği göz ardı edilerek, son derece duygusal bir yaklaşımla yapılmış tespit. geçtim coğrafyayı, kişiden kişiye bile çokça farklılık gösterir beğeniler. dolayısıyla "dünya tarihindeki" oldukça abartılı kaçmış...

  öte yandan, bize ne adamın yakışıklılığından diye düşünmeden edemiyorum doğrusu. sarışın ve mavi gözlü olmayan biri kursaydı bu ülkeyi daha az mı saygı duyacaktık? ya da "atamız da amma yakışıklı beee" diye övünme ihtiyacını neden duyalım?
 6. buyuk buyuk anneannemin soylemis oldugu sey ..
  lider olunmuyor lider doguluyor .
  belit