1. atatürk bir gün en sevdiği şehirlerden biri olan samsunda gezerken birkaç yaramaz çocuk etrafını sarmış. en büyüğü atamıza "atam atam biz kurtuluş savaşını nasıl kazandık?" demiş. atamız "askerimiz azdı, ama askerimiz lazdı." demiş. ben ne zaman bu sözü duysam tüylerim diken diken olur, damarlarımdaki laz kanı canlanır.
 2. atatürk bir gün sıradan şehirlerden biri olan mersine gitmiş. "mersini ileriye götürecek olan mersinlilerdir" demiş. yani atam. neyse.
 3. bir gün atatürk taksiye biner ve yanına ismet inönü oturur, çankayadan meclise doğru yola çıkar taksi, o sırada atatürk "ismet, ne oldu emekli maaşları" der? bunun üzerine ismet paşa paşa sıkılarak "sonra konuşsak paşam" der, bir gözü ile de şöförü işaret eder. atatürk ise "merak etme ismet, taksiciler arkasında devlet sırlarını konuşabileceğiz, güvenilir insanlardır" der. bunun üzerine emekli maaşları taksici maaşlarına eşitlenir.

  edit: imla
  edit 2 : ana fikir, söylemediği pek çok sözün altına imzası atılmıştır.
  reax
 4. öğretmenler! yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.

  günümüzde eksikliği yoğun bir şekilde hissedilen "mimarlar" neredesiniz?
 5. "at yarışları modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaçtır."
  flash
 6. "almanları öldürmem . çünkü tek bir alman bile kalsa ülke kurup intikam alırlar"
 7. "milli egemenlik uğrunda can vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun."

  "türk milleti istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır."

  "yabancılardan insaf ve iyilik dilenmek gibi bir ilke yoktur. türk ulusu, türk ilinin gelecek evlatları bunu bir an olsun akıllarından çıkarmamalıdırlar."

  "bilelim ki, milli benliğini bilmeyen milletler, başka milletlere yem olurlar."
  ae
 8. "en hakiki mürşit ilimdir, fendir." yani diyor ki imam hatipler kapatılsın.
 9. ''bizim devlet idaresindeki ana programımız, chp programıdır. bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. fakat bu prensipleri,gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir olmamalıdır.
  biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.''

  https://www.youtube.com/watch?v=lZ-KajhkqMU