• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.50)
ateş ve kılıç - henryk sienkiewicz
doğu avrupa'daki polonya litvanya hakimiyeti 1947'ye kadar devam etti; fakat o yıl her şey değişti. ukrayna'da bogdan smielnicki ile komşuları arasındaki anlaşmazlık barut fıçısının fitilini tutuşturdu ve tüm kazakların soylulara karşı ayaklandıkları bir yangına dönüştü. doğudan gelen tatar birliklerinin de kendilerine katılmasıyla ukrayna bir kan gölüne döndü. uzun süre bastırılmış kazak köylülerinin kini; yağmalarla, katliamlarla, tecavüzlerle gün yüzüne çıkıyordu.

dük yarema'nın ordusunun hafif süvari birliğinde görevli bir subay olan jan kretuski prenses helen'e aşık olur. fakat kız kazaklar tarafından kaçırılır. kretuski ve arkadaşları bundan sonra yalnızca polonya için değil, aynı zamanda onun kaybolmuşluğunun, aşağılanmışlığının simgesi güzel prensesi bulmak için de savaşacaklardır.

yenilmez kahramanlar, harikulade düellolar, bitmeyen dostluklar ve yiğitçe ölümlerle bezenmiş bir başyapıt...
  1. 1999 yılında çekilmiş mükemmel bir filme de sahip bir nobel ödüllü yazar sienkiewicz romanıdır. leh bir arkadaşımın anlattıklarından çıkardığım kadarıyla kendisine polonya'nın bozkurtlar'ı diyebiliriz. gerçi bizde hüseyin nihal atsız, lehistan'da milli bir yazar olarak kabul edilen sienkiewicz'in aksine, ancak birkaç kafası kırık tarafından hatırlanıyor ama olsun.