• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
attila marcel - sylvain chomet
yönetmen sylvain chomet sinemaya, ilk canlı aksiyon filmi attila marcel ile dönüyor. üstüne üstlük, geçtiğimiz yıllarda çektiği canlandırma belleville’de randevu ve the illusionist / sihirbaz adlı filmlerinde gördüğümüz yaratıcılığından ve görsel hınzırlığından bir adım olsun geri gitmemiş. filmin ana karakteri, 30’lu yaşlarına gelse de aslında hep çocuk kalmış olan paul. iki tuhaf teyzesiyle yaşıyor. daha iki yaşındayken annesiyle babası ölmüş ve o günden bu yana ağzından iki kelime olsun çıkmamış. paul’ün, teyzeleri kadar tuhaf bir de komşusu var: madam proust. işte, madam proust günlerden bir gün annesiyle babasının aslında nerede olduğunu bildiğini söyleyince, paul’ün hayatı baştan sona değişecek.
 1. anne ve babasının ölümünden beri 2 halası tarafından yetiştirilen ve hiç konuşmayan paul'un birgün üst komşusundan aldığı yan etkileri olan kurabiyeleri yiyerek çocukluğunu hatırlamaya başlaması ile ardı arkası kesilmeyen trajik olayların geçtiği film, tabiri caizse bir rüya gibi bize sunulmuş.
 2. alıp götüren, tutup geri getiren, "ya aslında .." , "acaba mı" dedirten, karanlık olmayan bir hüzne çekip oradan huzura bırakan velhasıl iyi gelen bir film. hele de bilinç altı, karma, bebeklik travmaları gibi konular hakkında azıcık ilgili,okumuş ,araştırmış birine leziz gelecek bir film

  !---- spoiler ----!

  ahh madam `proust` benim komşum olsaydın keşke... parklara gitseydik beraber, sen ukulele çalsaydın, ben seni dinleseydim, beraber ulu çınarlara baksaydık, ağaçlarımıza dokunmak isteyen olursa da beraber direnseydik..

  !---- spoiler ----!