1. en genel mühendislik çizimi yazılımı. neredeyse tüm mühendisler hatta mühendis olmayanlar bile bu yazılımdan faydalanır.

  ben autocad'den sadece iki boyutlu çizim için yararlanırım. üç boyutlu çizim için (bkz: solidworks) 'ü öneririm.
 2. autodesk ailesinin en yaygın kullanılan yazılımı. ancak 31 ocak 2016 tarihi itibariyle autodesk ürünlerinin lisanslama modelini bir kaç tanesi hariç kiralama yoluyla edinilebilmesi yönünde değiştirmeleri ciddi sıkıntılara yol açacaktır. büyük projelerde ki çalışmaları rakipsiz ancak kobilerde ciddi olarak alternatif arayışı olduğu söylenebilir.
 3. alternatif olarak ücretsiz, açık kaynak kodlu (bkz: librecad) kullanılabilir.
  psk34
 4. elle proje çizmeyi henüz öğrenmiştim ve autucad ortaya çıktı.
  daha doğrusu çıkmıştı ama benim kullanan bir ofiste çalışma imkanım ilk kez olmuştu.
  kullanışlılığı ve programın gelişimi elbette etkileyicidir.
  ama önemli bir gelişme var ve onun önünde durmaları mümkün değil.
  eskiden biraz da bilmemekten her işi autocad ile yapmaya çalışırdık. bu ister bir makina parçası olsun, isterse çelik yapı, altyapı projesi veya mimari eser.
  şimdi bunların herbiri farklı bir 3d çözüm üreten programlarla daha iyi çözülüyor. xsteel ve solid gibi programlar kendi branşları için daha kolay, pratik, kontrolü kolay, çıktıları işe uygun yapıları ile kesin üstünlük sağladılar.
  geriye autocad in başarılı çözümler ürettiği mimari alan kaldı.
  eskiden yaygınlaşmak için kolay kopyalanabilir şekilde üretildiğini düşündüğümüz program üreticisinin şimdi ipleri sıkıyor olması normaldir.
 5. eskinin olmazsa olmazı, özellikleri daha gelişmiş olan rakiplerinden ötürü (archicad vb.) şimdinin sadece "mimari" çizim programı. ama ne olursa olsun ilk göz ağrısı.
 6. sahip olduğu birçok modul sayesinde işleri kolaylaştıran program. ayrıca 2d-3d cad özellikleri ve kullanıcı sayısının çok olmasından mütevellit öğrenilebilecek en iyi cad programlarından biridir.

  benim önerim - bentley microstation.
 7. autocad, amerika birleşik devletleri merkezli autodesk şirketinin 1980'lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım programıdır. teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. bu alandaki ilk vektörel çizim programlarından biridir.
 8. sirketlerin daha cok 2 boyutlu olarak kullandigi autodesk cizim programidir.alternatifler icin (bkz: catia) (bkz: solidworks)
 9. çin malı alternatifi zwcad olan yazılım.
 10. teknik resimden kurtaran genelde mühendislerin kullanmış olduğu yazılım.