1. (*:hard rock)'ın 4 efsane grubunun frontman'leri ve vokalleri olan 4 kişinin versusu.
  versusları fanboy'luk harici severim çünkü insanlar birbirine fikirde bulunuyorlar ve birbirlerinin fikirlerini değiştiriyorlar.
  konuya dönersek bu 4 vokal de rock müziğin görmüş görebileceği en efsane seslerdendir.
  freddie bazen uçuk notalara erişse de burdaki ses aralığı en dar kişidir. ama göğüs sesinde ian'dan fazla sesi vardır.
  robert plant ve axl rose en çok göğüs sesi olan iki vokaldir burda ama hangisininki en geniş ses aralığıdır onu bilmiyorum.
  ian gillan daha çok falsetto ile işi götürür.
  ancak öyle kuvvetlidir ki falsettosunu düz vokal zanneder birçok insan.
  freddie ise en güzel ses rengine sahip kişidir burda.
  axl ise en çirkin ses rengi.
  öyle cırtlak ve kulak tırmalayan bir sesi var ki çoğu duygusal şarkının içine sesinin ettiğini düşünürüm hep. ulaştığı notalara ise lafımız yok.
  velhasıl kelam hep şu adamlar gibi sesim olsun isterim. belki çalışırsam ve eğitim alırsam olur gibi ama herkesin de bir sınırı var.
  en iyisi ben coldplay söylemeye devam edeyim :d
 2. her biri ayrı efsane olmasına rağmen karşılaştırmayı doğru bulmadığım vokallerdir. çünkü şarkılarının soundları farklıdır ve haliyle yorumlama biçimleri farklıdır. axl'la freddie'yi karşılaştırmak zaten aralarında bence en tuhafı. axl neredeyse temiz vokal hiç kullanmazken freddie'nin kirli vokali çok az duyulur şarkılarda. tamam eyvallah hepsi babalar gibi rock yapıyorlar, zaten bu yüzden isimleri buraya yazılmış. ama benim için fender/gibson/prs kapıştırması gibi bir şeydir. nasıl bir vokal sevilirse kulak ona kayar.

  ama olaya objektif bakmak gerekirse azrael'in de dediği gibi ses aralıklarına ve göğüs sesine falan bakmak gerekir.

  yine de benim için kazananı olmayan bir versustur. her biri ayrı şey ifade eder, ayrı hatıraları hatırlatır insana. herhangi birinin çıkıp bir şarkıyı onlar gibi söyleyebildiğini iddia etmesi gülünerek karşılanacak şeydir.

  not: axl kirli vokal falandır da duygusalı yine güzel söyler be. this i love az duygulandırmadı beni.
  jimi