1. bir çok rivayet vardır kendisi hakkında, arta kalmış kek-çöreğin yenilenmiş hali gibi. ben de; nerede o eski ayçörekleriii.... diyorum buram buram burnuma gelen kokusuyla birlikte. nereden aldıysam ama nereden olursa olsun, istediğim o hoş koku, o ıslaklık, o tat yok maalesef.. nerede daha güzel yapılıyor, bilenler varsa paylaşsın lütfen..

    evde de hazırlanır aslında ama çoğu zaman üşengeçlikten elim varmıyor. mayalı bir hamuru var. iç malzemesi arta kalmış ya da özellikle bir kenarda muhafaza edilmiş kekten oluyor. ilavesi elbet kuru üzüm. portakal kabuğu rendesi o tadı ikiye hatta beşe katlar.
  2. ay çöreği her yerin güzel yapamadığı tatlılardan biri bence. yapımında genelde artık keklerin kullanıldığı söylenir. güvenilir yerden almak gerekiyor bence. bir de burada bahsedilen artık kekler bayat olmayabilir. hemen de olumsuz düşünmeyelim :) özellikle çayla çok güzel gider. eskiden aldıklarımın içinde hep kuru üzüm olurdu fakat artık üzümlü değil de fındık parçalıları yaygınlaştı. bu duruma çok üzülürken kuru üzüm koymadan üretim yapanları da buradan kınıyorum. sizin yüzünüzden ay çöreği yiyemez olduk. neyse sakinim :d
  3. çay ile nefis gider.
  4. iç kısmı gercekten de tarihi gecmis ya da artik satilamayacak denli bayat yas pastalara bir takim malzemeler katilarak yapilan karisimdan olusur. buna eminim yani, pek cok kez şahit oldum. bu açıdan artik yemiyorum.

    sultanahmet'te "çiğdem pastanesi" vardı. en guzelini orda yemiştim. ama artik yemiyoruz. o pastane de kapandı zaten.