• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar Maksim Gorki
ayaktakımı arasında - maksim gorki
rusya'da on dokuzuncu yüzyıl sonlarında patlak veren ekonomik kriz binlerce işçi ve köylüyü yaşamlarını sürdürecek imkânlardan yoksun bırakmıştı. gorki'nin krizin vahim sonuçlarının hâlâ hissedildiği bir dönemde yazdığı ayaktakımı arasında, hem sosyal hem de manevi açıdan dibe vurmuş insanları konu edindiği yenilikçi oyunlarından biridir. yazar, çehov piyeslerindeki "çalkantısız" günlük yaşamın "rafine" havasını bu oyuna aktarırken, farklı dünya görüşlerinin çatışmasını gözlemlediği gerçeklere dayandırır.

bir zamanlar amaçları olan bu insanları dibe doğru iten dünyanın gaddarlığı ve adaletsizliğidir. ayaktakımını bizzat yaratan toplum, bununla yetinmemiş; insanlıktan çıkardığı bu "hayaletleri" daha da dibe itmek, hatta yok etmek için elinden geleni ardına koymamıştır. insanlar arasındaki kardeşlik, bireyin değeri ve en "hakir" insanda dahi içkin güzellikler unutulup gitmiştir.

sayfa sayısı: 126
  1. Şehir Tiyatrolarında uzun süredir takip ettiğim fakat orijinal metni okumadan da gitmek istemediğim için iki aydır ertelediğim bir oyunu mevcut şuan gösterimde olan. Oyun için
  2. böylesi bir eser şehir tiyatrolarında gerektiği özenle oynanmıyor maalesef. oyunu -istanbul şehir tiyatrolarındaki- vasatın altında olan bir güzel gorki eseridir kendileri.