• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
ayla - can ulkay
film, kore savaşı'nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyacak. 1950 yılında savaşta yer alan süleyman astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. astsubay kızı yanına alır ve ayla ismini verir. birliğin neşesi haline gelen ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. ancak 15 ay sonunda birliğin türkiye'ye geri dönme kararı çıkar. ayla'yı bırakıp dönmek istemeyen süleyman astsubay her yolu denese de kore kanunlarını aşamaz. küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?... (beyaz perde)
 1. güzel filmdi. ağlattı.
  ülkemizin oscar aday adayı olması sevindirici umarım son beş film arasına girebilir. ali atay'ı çok iyi buldum. filmi kaliteli yapan unsurlardan biri ara rollere yine tanınmış iyi oyuncuları koymuş olmaları ancak çok eleştirilen nokta çetin tekindor'un role çok yakışmaması oyunculuğu tartışılmaz üstad ama süleyman astsubay'ın yaşlılığına daha benzeyen bir oyuncu tercihi olsa daha iyi olurmuş.

  kim seol (küçük ayla) ne kadar tatlı bir çocuk baba dedikçe ağlattı beni.
 2. Gitmeyi istediğim ama kendime güvenemediğimden cesaret edip gidemediğim film. Özellikle herkes ağladı yorumlarını çok duydum. Ekşi sözlüktekiler bile ağladıysa kendimi o filmi izlerken hayal edemedim. Bir de çok beğenilen bir film ve açıkçası bu kadar beğenilen bir filmi merak da ediyorum. Vizelerden sonra belki bir çılgınlık yapar giderim :) hatta hayatımda hiç tek başıma sinemaya gitmemiştim. İkinci bir çılgınlık yaparak tek giderim belki çünkü millete rezil olmak gibi bir niyetim yok.
  Çetin tekindor gibi bir efsane de var filmde. Kendisini çok beğenirim. Hem oyunculuğu hem de ses tonu çok özel bence.

  Fragmanı.
  Bu da ikincisi.
 3. ismail hacıoğlu'na bayıldığım film. rolünden midir, gülüşünden midir bilemedim. zaten çok film kültürüm olmadığı için şurası şöyle burası böyle diyebileceğim kötü bir eleştirim yok. aksine ben baya beğendim, zaten gerçek olduğunu bilerek izlemek filmi iki kat dikkatle izlemenizi sağlıyor ve ben genelde bir buçuk saatten fazla filmleri seyretmeyi çok sevmesem de bunda hiç saate bakmak aklıma gelmedi. tüm rollerdeki yan rol, başrol ayırt edilmeksizin neredeyse herkesin tanınan ve herkesçe bilinen oyuncular olmasına şaşırdım. sonda süleyman astsubay'ın yaşlılığını çetin tekindor oynamasaydı da başkası mı oynasaydı diye düşündüm ama muhtemelen benim içerde izlememden ötürü aklımda celal baba olarak kalmasından kaynaklı bi değişik geldi. o ses tonu falan direkt celal babayı getirdi benim aklıma. kısacası tatlı bi filmdi.
  !---- spoiler ----!

  süleyman astsubayın eşinin sevgisinin naifliği, bu konuda ona çok destek olması... elinden geleni yapması ve resmen kendi yaşamış gibi sahiplenmesi ne kadar tatlıydı. bayıldım resmen. herkes bu yıllarca süren bekleyişe bu kadar sabırlı, bu kadar benimsemiş, bu kadar anlayışlı olmayabilirdi.

  !---- spoiler ----!
 4. filme vermiyorlarsa bari ayla'ya oscar versinler diye düşündüğüm film. o nasıl bir oyunculuktur; konuşmadığı kısımlarda da kâh güldürdü, kâh iç burktu(*:evet ağlamadım). diğer oyunculuklar konusunda ilk yoruma katılıyorum, tekrar etmiş olmayayım :)

  !---- spoiler ----!

  kavuşma sahnesindeki, ayla'nın üstündeki kıyafeti gerçekle aynı yapmış olmaları hoş bir detaydı. gerçek fotoğrafları görünce ali karakteri için oyuncu seçimini tekrar takdir ettim :)

  !---- spoiler ----!