1. isimlerin insanların hayatta ki rollerini az çok etkilediğine inanıyorum. hatta isminin anlamına göre şekillendiğini bile düşünürüm. çevremde de böyle söylemleri oldukça duyarım. konuya gelirsek aynı isme sahip kişilerin karakter ya da tip olarak birbirlerine benzediği gibi bir durum var. ne kadar doğru ne kadar kişi için geçerli bilmem ama tanıdığım başakların tip olarak birbirlerine benzeme durumu vardı. şuan da aynı şekilde karakterlerini benzettiğim aynı isme sahip arkadaşlarım olduğunu gördüm.

  rastlantı mı bilmiyorum ama bir kuram olarak bu konuyu görebilir tartışabiliriz.

  *felsefe başlığına açılma durumu daha mı olurlu olurdu emin olamadım.


  edit1: tartışma konusu olduğu için tüm fikirlere saygım var ancak bir arkadaş var ki aşağıda onun söylemlerin bir kısmı pek kabul edilesi değil. "felsefede aynı ismi taşıyan insanların birbirleriyle olan fiziksel veya zihinsel ortak özelliklerinin çokluğundan bahsedildiğini hiç okumadım" diyen arkadaşa sormak istiyorum felsefe konu başlığına başlık açabilmek için herhangi bir düşünce yada felsefe yapan birilerinin argümanlarını mı örnek almak gerekiyor. felsefenin olayı düşünce sanatı değil midir. bende bir düşünce durumunu sorgulama olayına girdiğim için açmayı düşünmüştüm. okumadan da birşeylerin felsefesini yapamayacaksak, sadece okuduğumuz felsefe kitaplarına bağlı kalarak devam ediceksek işimiz iş bizim. illa okumak olayına giriceksek de platon ve idea'larını, sokrates'in yaşamla ilgili yorumlarını okumamış olman imkansızdır, onları tekrardan göz önünde bulundurarak merakım olabileceğini düşünerek düşünce sanatımızı gerçekleştirelim biraz.
 2. çoğu kimsenin hiç duymadığı bir isme sahibim. adımın karşılığı olanlara bakıyorum da gram benzemiyorum. huyumuz ya da suyumuz da benzer mi bilemiyorum.
 3. iki alt katımdaki adaşım ile başka bir birimdeki adaşımın benimle uzak yakın alakaları yok...

  alt katımdaki hatun balık etli, sarışın ve renkli gözlü, esprili, konuşkan ve canlı biri; bense tam tersiyim... (tamam sivri dilliyim ama yine de benzemiyoruz...)
  diğeri de nasıl desem fazla tuhaf... tamam ben de tuhafım da o kadar da değil...

  özeti benzemiyorum adaşlarıma...
 4. aynı ismi taşıyan kişilerin birbirleriyle ortak noktaları olabileceği fikri bana uzak. ayrıca astroloji gibi bilimsellikle hiç ilgisi olmayan bir kehanet alanının da insan hayatına herhangi bir müdahalede ve kaderini belirlemede etkin faktör olduğunu kabul etmiyorum. kendi hayatımdan örneklendirmem daha gerçekçi. unisex bir ismim var. okulda ve askerde gayet sağlam dayaklar yedim. herhangi bir ayrımcılığa veya korunmaya maruz kalmadım.

  felsefede aynı ismi taşıyan insanların birbirleriyle olan fiziksel veya zihinsel ortak özelliklerinin çokluğundan bahsedildiğini hiç okumadım; yazılmışsa da bilmiyorum. zira bunu yazabilecek kadar eleştirel bakanların okuduğum kitaplarında böyle bir ayrıntıya rastlamadım.

  imla
 5. (bkz: mehmet barlas)

  (bkz: mehmet aslantuğ)

  şimdi bu iki kişinin de ne tip ne de karakter olarak birbirine benzediğini sanmıyorum.

  illaki her insanın ortak noktaları olabilir bu gayet normaldir; ama isimlerle bu benzerliği kurmak çok yanlış bence.

  bir örnek daha vereyim tam olsun

  (bkz: arda turan)

  (bkz: arda kural)

  hatta bak sadece 2 tane harfi değişik ama olmadı di mi benzerlik? bence de..
 6. çok inanamadım bu varsayıma. benzemiyorlar bence. yani mehmeti alacaksan her türlü karaktere sahip mehmeti bulabilirsin zaten. belki istisnalar olabilir benzeyen. genel olarak böyle bir şey söyleyebileceğimizi zannetmiyorum.
 7. şimdi ortada isimler kişiliğe yansır gibi bir durum var. bunu eminim herkes öyle ya da böyle duymuştur. ama doğruluğu tartışılır. mesela ayşe ismini taşıyanlar şöyle olur böyle olur tarzında genellemeler mevcut. bu durum da aynı isme sahip kişilerin birbirine benzemesi durumuna geliyor ama ben daha bu tarz bir olaya rastlamadım. rastlayan varsa yazsın. çünkü yorumlar hep benzemez niteliğinde. benzer diyen yorumları da merak ettim.
  ben aynı isme sahip kişiler değil de aynı burca sahip insanların birbirine benzediğini düşünüyorum. nadir insanlar burçlarındaki özellikleri göstermiyorlar. astroloji yüzde seksen doksan tutturuyor.
  bu isme göre benzeme muhabbeti gerçekten öyle olsaydı ya da olsa kötü yan etkileri olurdu gibime geliyor. düşünsenize a isimli birinden kazık yediniz. her a isimli kişiye o kafada mı yaklaşacaksınız? ki insan kafası tabiki o önyargıyla yaklaşacaktık.
  yani bilemiyorum ama benzer olanlar bence bir tesadüf. hatta belki de paralel evren muhabbetinin bir başka versiyonudur. nadir ama az bulunan cinsinden. insanların çift yaratıldığına inanıldığı gibi.
 8. benim hiç adaşım yok. bu önermeye göre demek ki eşsiz, benzersizim yehhuu:)
 9. katılmadığım önermedir. arkadaşımla adaşız, hiçbir benzerliğimiz yok.
  gunez
 10. lise yıllarında bir arkadaşım vardı adı cezayir,yıllar yıllar oldu görüşmeyeli.
  bu önermeyi görünce bir an düşündüm ülke olan cezayir ile kişisel tarihi benzeşiyor mu acaba.