• youreads puanı (9.00)
 1. çamur grubunun depresif, güzel şarkısı. grubun solisti murat ak şarkının hüzünlü hikayesini anlatmış.

  !---- spoiler ----!

  hemen bütün dinleyenlerimden aldığım bir sorudur. "meliha" kim ? fırsattan istifade bu konuyu biraz detaylandırarak açıklığa kavuşturayım. “ayrılamıyoruz meliha’yla " benim artık çok da sık görüşemediğim bir dostumun aşk hikayesi üzerinden tek taraflı ayrılıklara gönderme yapar.

  bu dostumla gecenin köründe ve tabii ki kafalar iyiyken yapılan bir telefon muhabbeti esnasında işittiğim bir cümleden doğdu bu şarkı. hal hatır muhabbetinin ardından arkadaşımın hiç görmediğim, sadece adını bildiğim kız arkadaşından bahis açıldı… “meliha” ..
  sordum: -sahi meliha nasıl lan?
  gelen cevap: -sorma yaa.. ayrılamıyoruz meliha’yla.... " ayrılamıyoruz meliha'yla.. " bi kaldım öyle. sonra arkadaşım anlattı ben dinledim. o anlattı ben daldım gittim. derken kapadık telefonu. çok etkilendim. aldım gitarı elime. başladım mevzuyu anlatmaya. beş altı saatte yazdım şarkıyı. sanki bildiğim bir şarkıyı hatırlar gibiydim yazarken. derken bir iki yıl sonra arkadaşım ve meliha evlendiler. hatta düğünlerinde ilk danslarını bu şarkı ile yaptılar.
  şimdi iki tane de bebekleri var. hikaye mutlu sonla bitti yani. meliha gitmedi. ve ben meliha'yı hala hiç görmedim. şarkı bir sadri alışık filmi gibidir neredeyse. sıcak, hissiyatlı, dokunaklı hatta siyah-beyaz. meliha, bu şarkıda acı çektiren sembolik bir kadın figürüdür. her erkeğin bir meliha'sı vardır ve her kadın da biraz meliha olmak ister. bence bu şarkının bu kadar sevilmesini açıklayabilecek tek cümle de budur.

  "kalmışım uzanıyorum gecenin tenha yerine
  bıkmışım usanıyorum batıyorum ta derine
  önce bi korkma diyorum yürü boyuna serine
  sonra dön gitme diyorum gelmez ki kimse yerine
  yine de....... yine de......
  meliha çıkmaz ki bu can sabaha
  girerim türlü günaha
  sevdanı dillerde değil güllerde ara gitme meliha
  önce ne sonrası nedir
  dur susma ardını getir
  bir feryat ki elde değil
  bir kere sor da gitme meliha
  gecenin tam ortasında
  aklımda hep gün dönümü
  çaresiz savruluyorum
  çoktan şaşırdım yönümü
  kaç kere ölür ki insan
  biter mi bu can sızısı
  vazgeçtim dünya gamından dinmiyor bu aşk acısı
  yine de... yine de..... meliha......"

  !---- spoiler ----!