1. aziz sancar, mardin'in savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu. istanbul tıp fakültesi'ni bitirdi. yurtdışında yaptığı çalışmalarla amerikan ulusal bilimler akademisi'ne kabul edilen üç türk'ten biri oldu. 2015 nobel kimya ödülü'ne türk asıllı abd vatandaşı aziz sancar, abd'li paul modrich ve isveçli tomas lindahl layık görüldü.

  küçükken milli takımda kaleci olmak istiyormuş, lisede takımda kaleciymiş ama sonradan milli takım hayalinden vazgeçmiş. bundan vazgeçse de türk milli takımı formasını giymekten vazgeçmemiş stanbul'da tıp okumuş. fakülteyi birincilikle bitirmiş. fakülte bitince savur'da gönüllü doktorluk yaparken, sağlık bakanı'nın mardin ziyaretinde kendisiyle tanışmış ve bu vesileyle savur'a tayin edilmiş. yani gönüllü doktorken, kadrolu doktor olmuş savur'da.

  tübitak bursu ile abd'ye gitmiş.

  abd'de günde 16-18 saat çalışıyormuş, şikayet edilmiş, yasalar bu kadar uzun çalışmaya izin vermiyor diye. amerikan bilimler akademisine kabul edilen ilk amerikalı türk olmuş. soyadı olan sancar, hint dilindeki sankar kelimesiyle karıştığı için hint zannediliyormuş. bunu engellemek için "first american turkish member" şeklinde tanıtıyormuş kendini.

  vehbi koç ödülü'nü türk nobeli olarak gördüğünü ve abd'de böyle anlattığını söylüyor.

  vehbi koç ödülü ile aldığı 100 bin dolara, kendi de cebinden 100 bin dolar ekleyerek abd'de bir türk evi açacağını söylemiş. bu ev abd'ye yeni gelen türk öğrencilerin gelebileceği bir ev olacakmış.

  kürtçe bilmediği için mardin savur'daki hastalarla tercüman aracılığıyla anlaşıyormuş. okuma yazma bilmeyen kadınlar reçeteyi muska sanıyormuş. ancak yine de o günleri en mutlu günleri olarak görmekteymiş. çocuğu yokmuş, eşi de yine abd'de üniversitede çalışıyormuş. kaynak

  !---- spoiler ----!

  şimdi orhan pamuk vatanı sattığı için nobel aldığını zırvalayan binlerce insan bakalım bunda ne bulacak. üstelik george orwell da ayakta alkışlamış.

  !---- spoiler ----!
 2. sabah sabah ciddi anlamda utandırmış, hatta tiksindirmiştir. kimden derseniz bizzat bizden kendimizden çevremizden. dün haberini gördüm ne mutlu azmetmiş başarmış, hak etmiş dedim, biraz gururlandım daha çok kendisi ve bilim adına sevindim.

  bugün bi bakayım dedim neler olmuş, yazıklar olsun ya gerçekten. haber başlığı: ailesi açıklama yaptı "hdp'li değiliz." kendisi açıklama yaptı: "türküm ben türkçe konuşuyorum" başbakan aradı, chp lideri aradı"

  lan allah aşkına delirdiniz mi yahu? adam nobel almış konuya dönseniz diyorum, ne tür çalışmalar yapmış, kime ne kadar katkı sağlamış, alanında rakipleri kimler, nihai hedefi, sağlamak istediği katkı nedir? bunları neden haber yapmıyoruz ya da merak etmiyoruz da oturup etnik kökenini tartışıyoruz. valla inşallah telefonunu falan kapatır, kimsenin de bu olayı siyasallaştırmasına malzeme yapmasına falan izin vermez.
  abi
 3. bir biliminsanının ulaşabileceği en yüksek bir kaç noktadan birisine bir türkğn ulaşmasıdır. yapılan çalışmaların ne olduğunu çok merak ediyorum. makaleye ulaşabileceğim bir kaynak bulursam çok iyi olur.
  not: okulum sağolsun okul kütüphanesi hariç summona ulaşamıyorum.
 4. ingilizcesi iyi olanlar şuradan okuyabilirler işlerini.

  bize de çevirirlerse çok makbule geçer tabi.

  bir de şu haber var, özet niteliğinde. bunu da çevirseniz olur.

  merak edenler şuradan türkiye bilimler akademisini türkçe açıklamasını da okuyabilir.
  abi